Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

Од: А1он

Украинската разузнавачка служба предупреди дека Кремљ поставува услови да изврши информативен напад врз украинскиот претседател Володимир Зеленски во обид да го дискредитира.

dobivaj vesti na viber

Главната управа за воено разузнавање на Украина (ГУР) објави дека руската претседателска администрација одобрила формирање на нова информативна работна група во рамките на руските специјални служби одговорни за ширење лажни вести за Зеленски.

ГУР истакна дека на 10 август руските специјални служби создале страница на која планираат да го направат тоа, подготвиле лажни снимки и коментари на социјалните мрежи и основале мрежа на блогери.