Macedonia

Русковска: Во СЈО има многу добри обвинители, со задоволство би соработувала со нив | еМагазин

еМагазин - пред: 30 мин

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Русковска вели дека со задоволство ќе соработува со обвинителите на СЈО, во интервју за емисијата „Код“ што ќе се емитува во неделното издание, дел од кое беше пренесено во дневникот на ТВ Телма.

еМагазин - пред: 53 мин

Шефицата Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, Вилма Русковска , треба да го води „новото“ Специјално јавно обвинителство. еМагазин го разгледа нејзиниот анкетен лист кој го доставила до Државната ...

Магазин - пред: 1 час

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска изјави дека е голема чест што е предложена од страна на премиерот, да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција.

еМагазин - пред: 2 часа

Премиерот Зоран Заев најави дека со нов Закон за јавното обвинителство сегашното Специјално јавно обвинителство (СЈО) ќе се интегрира во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Сител - пред: 14 часа

Специјалното јавно обвинителство да премине во државното како Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, а досегашната специјална обвинителка Катица Јанева да ја замени обвинителката Вилма Рускска.

Слободен Печат - пред: 11 часа

За тоа дали во новото ЈО би ги вклучила и обвинителите од досегашното СЈО, вели дека и претходно изјавила дека во тоа Обвинителство има многу добри обвинители, многу способни така што со задоволство би соработувала со нив.

24 Вести - пред: 16 часа

СЈО заминува во историјата. Лидерска средба нема. Откако опозиционерот Мицкоски не ја прифати поканата на Заев, премиерот предложи нов закон за Јавно обвинителство. Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на ...

Телма - пред: 18 часа

Катица Јанева и СЈО заминуваат во историјата. На сцена стапува Вилма Рускоска и ново обвинителство. Премиерот предложи нов закон со кој ова обвинителство ќе функционира во рамките на републичкото.

IRL - пред: 17 часа

Специјалното јавно обвинителство се укинува и оди под капата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, а нова шефица ќе биде обвинителката Вилма Рускоска . Новото име на оваа институција ќе биде Обвинителство за организиран криминал и ...

ТВ21 - пред: 13 часа

Пропадна лидерската средба закажана за денеска. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одби да седне на маса, без да се увери дека прва точка на разговорите ќе бидат предвремените парламентарни избори, а не Изборниот законик, ...

Алсат-М - пред: 18 часа

Вилма Рускоска да ја наследи Катица Јанева. Премиерот Зоран Заев го презентираше новиот текст за законот за обвинителство. Предлогот е тимот на СЈО да се интегрира во Обвинителството за организиран криминал, а новото име да биде „Јавно обвинителство ...

+инфо - пред: 14 часа

Сѐ уште е прерано за било каков коментар, одговори обвинителката Вилма Русковска за „Фокус“ откако денеска премиерот Зоран Заев предложи таа да го води новото одделение во обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Фокус - пред: 18 часа

Премиерот, Зоран Заев, денеска на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе предложи нов закон за трансформација на СЈО, а како наследник на Катица Јанева ја предлага обвинителката Вилма Русковска.

Канал5 - пред: 18 часа

Се уште се вештачи одземениот мобилен телефон од јавниот обвинител за да се утврди дали е вмешан во случајот со рекетот, велат од обвинителството за организиран криминал и корупција. Мобилниот телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ...

Канал5 - пред: 18 часа

Владата нема да прифати ултиматуми кои имаат за цел да кријат криминал- вака премиерот Заев на прес конференција го коментира одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да партиципира на лидерска средба. Наредната недела рече Заев ќе понудиме нов текст на Закон за ...

Фокус - пред: 19 часа

Сите судски сучаи на СЈО кои веќе се во судска постапка ќе продолжат таму каде што застанале, само под капата на новото СЈО, односно на Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, изјави премиерот Зоран Заев, најавувајќи ...

1tv - пред: 16 часа

Законот за јавно обвинителство, кој беше една од трите теми кои ги предложи премиерот Заев за планираната петочна лидерска средба, која сепак не се одржа, доби нов правец. На прес-конференција , премиерот соопшти дека во понеделник, Владата до ...

Сител - пред: 19 часа

Нов закон за обвинителство во кој ќе се регулира и судбината на СЈО од денеска Владата ќе дистрибуира до политичките партии, а во понеделник ќе биде поднесен во Собранието. Ова е решението на премиерот Зоран Заев откако пропадна лидерската средба ...

Фокус - пред: 19 часа

Премиерот, Зоран Заев, денеска соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство. Неуспевајќи да се договори со ВМРО-ДПМНЕ за нов Закон, Заев ќе се ...

Алсат-М - пред: 19 часа

Новото име на СЈО ќе биде Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција, а ќе го предводи обвинителката Вилма Рускоска, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во владата.

Магазин - пред: 14 часа

По изјавата на премиерот Заев и неговиот предлог за шефицата на Јавното обвинителство за борба против организиран криминал Вилма Рускоска, да дојде на местото на Катица Јанева, која си поднесе неотповиклива оставка, пратеникот од ВМРО, Антонио ...

Телма - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев денеска го објави предлог законот за промени во ОЈО според кој ингеренциите на СЈО ги превзема Обвинителството за организиран криминал. Обвинителството за организиран криминал ќе се вика Обвинителство за организиран крминал и ...

Независен - пред: 16 часа

Фото: Б. Грданоски ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе го добие, ќе го анализира предлогот за ново законско решение за јавното обвинителство што го најави премиерот Зоран Заев. Опозициската партија исто така од страт гледа со резерва на предлогот на Заев – новото ...

1tv - пред: 16 часа

Без лидерска средба и без усогласени ставови со опозицијата, Владата идната недела ќе го поднесе предлог Законот за Јавно обвинителство во кој треба да биде инкорпорирано и специјалното. Премиерот нагласи дека не се прифатливи ултиматумите на ...

ТВ21 - пред: 17 часа

Актуелната шефица на ОЈО за ТВ21 вели дека е затекната од изјавата на премиерот Зоран Заев дека таа ќе биде предложена да биде на чело на новото Обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Курир - пред: 14 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека чекаат Зоран Заев и официјално да го достави предлог законот по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став. -Во меѓувреме продолжуваме да работиме и на нашиот предлог.

Press24 - пред: 19 часа

Не прифаќаме ултиматуми кои се со цел да штитат криминал и кои ги ставаат партиските над државните интереси. Ова го истакна премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за откажувањето на лидерската средба која беше најавена за денеска.

ТВ21 - пред: 18 часа

Откако се одложи лидерската средба поради неприсуството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, премирот Зоран Заев соопшти дека ќе предложат нов закон за Специјалното Јавно Обвинителство.

Магазин - пред: 18 часа

На денешната прес конференција, премиерот Зоран Заев, соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство.

Фактор - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција објави дека Владата следната недела во Собранието ќе поднесе нов текст на закон за јавното обвинителство, според кој СЈО ќе се вгради во јиерархијата на основното обвинителство и ќе се вика Јавно ...

PressingTV - пред: 17 часа

Предлогот на Зоран Заев ја урива суштината на демократијата и принципот на поделба на власта, смета пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој е дел од преговарачкиот тим на партијата за законот за јавното обвинителство.

Expres - пред: 17 часа

Нелогичноста и очигледната правна неконзистентност на објаснувањето за тоа кој, кога и како го пријавил криминалот на Боки 13 најдобро се објаснети во едно единствено прашање поставено на социјалните мрежи.

Курир - пред: 17 часа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил сподели статус во кои пишува дека предлогот на Заев за инстатн закони за системски теми е спротивен на суштината на демократијата.

24Инфо - пред: 19 часа

Владата денеска до Собранието ќе достави предлог закон за јавното обвинителство според кое СЈО ќе се интегрира во ОЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, најави премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Владата.

Република - пред: 18 часа

Обвинителката Влма Рускоска не открива дали би прифатила да ја наследи специјалната јавна обвинителка во оставка – Катица Јанева. Откако денеска премиерот, Зоран Заев, на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе ...

Expres - пред: 18 часа

Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, предвидува новиот текст на законот за обвинителство кој идната недела ќе се најде пред пратениците.

PressingTV - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев информираше дека по неуспешниот обид да ги собере лидерите на заедничка маса, Владата ќе предложи нов закон за СЈО до Собранието. СЈО се интегрира во ОЈО и добива нов назив Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

еМагазин - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција ги образложи причините за откажувањето на лидерската средба и најави дека со нов Закон за јавното обвинителство сегашното Специјално јавно обвинителство ќе се интегрира во Основното јавно ...

Скопје1 - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев нема да одржува нови лидерски средби со Христијан Мицкоски, а предлог-законот за јавно обвинителство ќе биде испратен до Собранието. Заев вели дека отсега, пратениците ќе дисктутираат за него.

Фактор - пред: 22 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ за 1ТВ велат дека ќе го почекаат предложеното решение на премиерот Зоран Заев за СЈО. Но, сметаат дека навидум предлогот изгледа како лична желба на првиот човек на извршната власт.

Обвинители, истражители и вработени во СЈО се подготвени да се појават како сведоци во истрагата на обвинителката Вилма Русковска, кои би потврдиле што се случувало во СЈО, особено во предметот „Империја“, кој беше отворен во ноември лани, пренесува ...

1tv - пред: 11 часа

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Вечер - пред: 19 часа

Сите судски сучаи на СЈО кои веќе се во судска постапка ќе продолжат таму каде што застанале, само под капата на новото СЈО, односно на Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, изјави премиерот Зоран Заев, најавувајќи ...

Либертас - пред: 15 часа

Законот за јавно обвинителство, кој беше една од трите теми кои ги предложи премиерот Заев за планираната петочна лидерска средба, која сепак не се одржа, доби нов правец. На прес-конференција, премиерот соопшти дека во понеделник, Владата до ...

Република - пред: 19 часа

Премиерот, Зоран Заев, денеска соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство. Неуспевајќи да се договори со ВМРО-ДПМНЕ за нов Закон, Заев ќе се ...

+инфо - пред: 14 часа

ВМРО-ДПМНЕ чека премиерот Зоран Заев официјално да го достави предлог законот за Јавното обвинителство кој денеска го соопшти пред јавноста, по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став.

Тера - пред: 17 часа

„Предлогот на Заев за инстант закони за системски теми е спротивен на суштината на демократијата, широкиот политички консензус и принципот на поделба на власта, затоа што тој како премиер кажува која личност треба да биде специјален обвинител, со ...

Магазин - пред: 15 часа

Шефицата на Јавното обвинителство за борба против организиран криминал Вилма Рускоска, обвинителката Вилма Рускоска по предлогот на премиерот Заев, таа да дојде на местото на Катица Јанева, не открива дали ќе го превземе нејзиното место.

Либертас - пред: 17 часа

Премиерот, Зоран Заев, денеска на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе предложи нов закон за трансформација на СЈО, а како наследник на Катица Јанева ја предлага обвинителката Вилма Русковска.

24Инфо - пред: 11 часа

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска вели дека е чест што е предложена да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција, но смета дека е премногу рано за честитики.

Football news:

Baros will end his career at the end of the season
Pogba and Brunu were injured when they collided in training. The Bournemouth game is in question (Daily Mail)
Ex-President of Barca Gaspar: Messi has a few more years to be the best player in the world
Morata scored a double for Atletico for the first time since March last year
Rummenigge on Tiago: there have been no Contacts with Liverpool, but he wants something new
Rivaldo on Messi in Juve: The world will boom. The Duo of Lionel and Ronaldo will go down in history
Atletico Interrupts the penalty for the second match in a row. Morata converted an 11-yard shot from the 2nd attempt