Macedonia

СДСМ: Продолжуваат сериозни разговори за формирање одговорна Влада | Макфакс

Макфакс - тукушто објавено

„СДСМ, како предводник на коалицијата „Можеме“, со освоени најмногу пратенички места во Собранието го доби мандатот за состав на нова демократска, политичка, одговорна Влада, со институции кои уште повеќе и уште подобро ќе им служат на ...

CivilMedia - пред: 11 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот за составување нова влада од претседателот на државата Стево Пендаровски. „Врз основа на член 84, согласно член 90 од Уставот и предлогот на коалицијата „Можеме“, за мандатар за состав на влада го ...

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Ако лидерот на СДСМ Зоран Заев за 20 дена не направи влада ќе го врати мандатот, и ако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го побара јас ќе му го дадам без да барам изјави заверени на нотар, кажа претседателот Стево Пендаровски по средбата со ...

Канал5 - пред: 14 часа

По средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на државата Стево Пендаровски изјави дека не му побарал на Заев гаранција за обезбедено парламентарно мнозинство. ,,Со Мицкоски до сега сме имале одлична комбинација.

Фокус - пред: 15 часа

Не можам да го чувам мандатот во фиока и морам да го доделам во рок од десет дена од верификувањето на мандатите на пратениците, ако лидерот на СДСМ, Зоран Заев не обезбеди 61 пратеник за 20 дена, тој ќе го врати мандатот.

Глас на Америка - пред: 14 часа

Опозицијата обвини, претседателот Пендаровски го прекрши Уставот со доделување на мандатот на Заев. За Мицкоски сите опции не се исцрпени па ни нови парламентарни избори. Претседателот цврсто на ставот дека Уставот е испочитуван а ако Заев не ...

OhridNews - пред: 13 часа

ВМРО ДПМНЕ смета дека претседателот Стево Пендаровски неуставно го доделил мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, без тој да достави гаранција дека има обезбедено неопходно мнозинство како мандатар, поради што партијата по ...

Канал5 - пред: 14 часа

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Пендаровски треба да биде свесен за сериозноста на својата ...

360 степени - пред: 15 часа

Ако за 20 дена Заев не направи влада, ве уверувам дека Мицкоски на истекот од тој рок ќе дојде од сабајле овде во оваа институција да го бара мандатот, иако односите му се замрзнати, рече Пендаровски, коментирајќи ја најавата на Мицкоски дека ...

Канал5 - пред: 15 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев од денеска е мандатар за состав на влада, има 20 дена да обезбеди мнозинство и да ги договори деталите за идната Влада. Уверува дека ќе успее иако во преговорите со ДУИ останува недоговорено клучното барање за ...

ММС - пред: 14 часа

Претседателот на државата, Стево Пендаровски вели дека е изненаден од начинот на кој била закажана денешната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во точно определено време. Според него тоа не е начинот на кој се оди и се закажува средба во било која ...

Алсат-М - пред: 16 часа

Мандатот за формирање на нова Влада е во рацете на Зоран Заев. На пладне претседателот Стево Пендаровски му го врачи документот за формирање Влада. Шефот на државата имаше само кратка протоколарна изјава.

ТВ21 - пред: 16 часа

Сѐ уште не се знае кое е новото парламентарно мнозинство. Во Собрание сѐ уште не е избран новиот претседател. Но, и покрај тоа, шефот на државата Стево Пендаровски, го додели мандатот на предводникот на коалицијата „Можеме“, Зоран Заев за формирање ...

ТВ21 - пред: 15 часа

Претседателот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакна дека не му побарал на Заев гаранција за обезбедено мнозинство.

Граѓански збор - пред: 11 часа

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, заедно со претседателот на партијата Христијан Мицкоски се упати и моментално се наоѓа во резиденцијата на претседателот на државата Стево Пендаровски, наводно во обид да најдат објаснување како му е доделен ...

Фактор - пред: 13 часа

ПЕНДАРОВСКИ МУ ГО ДАДЕ МАНДАТОТ НА ЗАЕВ Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, му го додели мандатот за составување на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој најави дека во наредните 20 дена ќе биде формирана егзекутивата.

Макфакс - пред: 14 часа

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе го добие Христијан Мицкоски. Вака претседателот Стево Пендаровски го образложи доделувањето на мандатот на Зоран Заев, по ...

Канал5 - пред: 17 часа

Согласно Уставот, во следните 20 дена, а лично верувам и порано ќе успееме да формираме Влада и стабилно парламентарно мнозинство кое ќе биде гаранција за стабилна Влада. Ова денеска го изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев во одговор на ...

Слободен Печат - пред: 15 часа

По средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција истакна дека не му побарал на Заев гаранција за обезбедено мнозинство.

Фокус - пред: 16 часа

Губитникот Христијан Мицкоски да го научи Уставот, Зоран Заев е мандатар, а тој останува претседател на нереформирана и назадна партија, реагираат од СДСМ откако тој обвини дека претседателот Стево Пендаровски го прекршил Уставот со денешното ...

Канал5 - пред: 17 часа

Очајни се обидите на губитникот Христијан Мицкоски да пронајде алиби за третиот негов последователен пораз на изборно соочување, се наведува во реакцијата на СДСМ. Согласно уставот, претседателот Зоран Заев го добива мандатот како претставник на ...

Р.С.Европа - пред: 15 часа

Претседателот Стево Пендаровски на прес-конференција во Вила Водно по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека му го дал мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев зашто истекуваат уставните рокови.

Глас на Америка - пред: 15 часа

Пред собранието ќе испорачам квалитетен состав на влада која ќе се бори против корупцијата и која ќе се залага за прочистување на правосудството и проверка на имотот на функционерите, рече лидерот на СДСМ „За мандатор за составување влада го ...

360 степени - пред: 16 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со пратеничката Гордана Силјановска-Давкова, час и половина попладнево разговарале со претседателот Стево Пендаровски по денешното доделување на мандатот на Зоран Заев.

Опсервер - пред: 14 часа

Скопје, 13 август 2020 Денеска во Вила Водно, во попладневните часови се одржа средба помеѓу претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Телма - пред: 17 часа

Влада која ќе го следи европскиот пат, во целост ќе ги почитува договорот со Бугарија, Преспанскиот и Охридскиот договор, ефикасна Влада која ќе се справува со пандемијата на Ковид 19 и ќе работи на обезбедување повеќе пари, подобри услуги и подобар ...

Алсат-М - пред: 18 часа

ВМРО – ДПМНЕ смета дека претседателот Стево Пендаровски го прекршил Уставот со одлуката мандатот за состав на влада да му го додели на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Партијата тврди дека без доказ оти Заев има обезбедено парламентарно мнозинство, ...

Опсервер - пред: 14 часа

Скопје, 13 август 2020 () – Претседателот на државата Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на Зоран Заев, бидејќи смета дека роковите за мандат течат по верификација на ...

+инфо - пред: 15 часа

Не му барав на Заев гаранција за обезбедено мнозинство, но доколку го врати мандатот, нема гаранции да му барам ниту на Мицкоски, изјави претседателот Стево Пендаровски по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Макфакс - пред: 16 часа

Губитникот Мицкоски да го научи Уставот, Заев е мандатар, а тој останува претседател на нереформирана и назадна партија, велат СДСМ, реагирајќи на прес-конференцијата на Христијан Мицкоски.

360 степени - пред: 16 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и дел од пратениците, попладнево се на средба со претседателот Стево Пендаровски, за да слушнат лично од него зошто му го дал мандатот на Заев. Мицкоски на прес-конференција денеска најави дека ќе оди да ...

Курир - пред: 15 часа

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го кажавме и побаравме средба со Претседателот Пендаровски, која што се случи.

Сител - пред: 16 часа

Лидерот на СДСМ Зоран Заев го доби мандатат за составување на Влада од шефот на државата Стево Пендаровски. Во рок од 20 дена до Собранието тој ќе треба да го предложи кадровскиот состав на владиниот кабиент, но и владината програма.

CivilMedia - пред: 15 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, му го довери мандатот на Зоран Заев, од кој добил уверување дека ќе има парламентарно мнозинство за формирање Влада. Христијан Мицкоски, од своја страна, обвини дека со доделувањето ...

CivilMedia - пред: 15 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот за составување нова влада од претседателот на државата Стево Пендаровски. „Врз основа на член 84, согласно член 90 од Уставот и предлогот на коалицијата „Можеме“, за мандатар за состав на влада го ...

Сакам да кажам - пред: 18 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека ќе оди кај претседателот Стево Пендаровски да му објасни зошто му го дал мандатот за составување влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. На денешната прес-конференција пред седиштето на партијата, ...

Република - пред: 14 часа

До овој момент 61 пратеник нема ниту една политичка страна, ниту еден политички субјект од оние кои влегоа во новиот парламент, изјави претседателот Стево Пендаровски по денешната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој во Вила Водно ...

Канал5 - пред: 17 часа

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев го доби мандатот за состав на Влада од шефот на државата, Стево Пендаровски. Сега лидерот на социјалдемократите има 20 дена да договори коалиција, уверува дека ќе успее.

360 степени - пред: 16 часа

Очајни се обидите на губитникот Христијан Мицкоски да пронајде алиби за третиот негов последователен пораз на изборно соочување, реагираат од СДСМ, откако лидерот на опозицијата денеска кажа дека тоа што Заев го добил мандатот без формирано ...

МКД - пред: 17 часа

Во вилата Водно почна средбата на претседателот Стево Пендаровски и неговите советници со Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката Гордана Сиљановска-Давкова. Мицкоски денеска најави дека со дел од пратеничката група ќе барааат ...

Независен - пред: 17 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска ја помина линијата во односите со претседателот на државата обвинувајќи дека ја узурпира функцијата со тоа што му го доделил мадатот за составување на владата на лидерот на СДСМ.

Фокус - пред: 18 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес конференција најави дека ќе оди кај претседателот Стево Пендаровски и ќе бара одговор зошто мандатот му го дал на Зоран Заев. -Денеска претседателот на државата Стево Пендаровски му го ...

Локално - пред: 15 часа

Претседателот на С.Македонија, Стево Пендаровски по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека ако лидерот на СДСМ, Зоран Заев не обезбеди 61 пратеник за 20 дена, тој ќе го врати мандатот.

24 Вести - пред: 18 часа

Мандатот е киднапиран, претседателот Пендаровски без доказ дека поседува мнозинство во парламентот му го додели мандатот на Зоран Заев, обвини претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Според него направен е преседан, а уставот е прекршен.

Фактор - пред: 15 часа

Шефот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција, по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, изјави дека не му побарал на лидерот на СДСМ, Зоран Заев гаранција за обезбедено мнозинство.

ММС - пред: 18 часа

Уставот е прекршен а претседателот на државата Стево Пендаровски е активен учесник во сето тоа, обвини на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски. ,,По кој критериум претседателот Пендаровски одлучи да го даде мандатот за состав ...

Р.С.Европа - пред: 19 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев е мандатар за состав на Владата. Сега тој има рок од 20 дена да собере мнозинство од 61 пратеник. И тој и лидерот на ДУИ Али Ахмети се воздржани за детали од разговорите за составување влада.

Deutsche Welle - пред: 19 часа

Претседателот на државата, Стево Пендаровски му го врачи мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Заев најави дека ќе биде премиер во следните четири години. Зоран Заев од попладнево и формално е мандатар за состав на ...

Р.С.Европа - пред: 18 часа

Денеска со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе одиме пред канцелариите на претседателот на државата, пред вилата Водно, и ќе бараме Пендаровски да прими барем двајца од нас и да ни објасни врз основа на што тој го доделил мандатот за состав на нова влада ...

360 степени - пред: 18 часа

Мандатот за составување Влада е узурпиран и киднапиран, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, откако денеска претседателот Стево Пендаровски му го додели мандатот на Зоран Заев, лидерот на СДСМ.

Football news:

Borussia Monchengladbach without nominal strikers will go to the match with Dortmund
Diogo Jota: Liverpool is one of the best clubs in the world. He can't be denied
Hames is already a fan at Everton: he participated in 4 goals out of 5, removed Gibbs and Bilic
Liverpool announced the purchase of Jota from Wolverhampton
Andrea Pirlo: it is Unlikely that Suarez will become a Juventus forward
Suarez and Vidal are not in Barca's bid for the third match in a row
Fernando Torres on Liverpool: It was magical. It seemed like I could fly