logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да заборави на злоупотреба на МВР, тоа време заврши | Канал5

Канал5 - пред: 26 мин

ВМРО-ДПМНЕ со години е во коалиција со мафијата управувана од нивниот почесен претседател во бегство во Будимпешта, Никола Груевски, се наведува во реакцијата на СДСМ на изјавата на Игор Јанушев од ВМРО - ДПМНЕ.

Телма - пред: 46 мин

ДУИ не е против Законот за поништување на лустрацијата. Но, поддршката од пратениците на оваа партија е условена со две барања: прво, широка дебата и второ, истовремено да се понуди решение и за политичките затвореници.

Канал5 - пред: 1 час

Станува извесно дека законот за поништување на лустрацијата ќе го чека новиот парламентарен состав. Откако ДУИ и денеска излегоа со став дека овој предлог закон треба да оди во пакет со законот за рехабилитација на жртвите од претходниот режим, за ...

Centar - пред: 38 мин

По демократските промени, на локално, општинско ниво од страна на градоначалници, општини и други надлежни институции до денес поднесени се речиси 300 кривични пријави против поранешни градоначалници, претседавачи на совети и раководители на локално ...

Локално - пред: 3 часа

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема заземено став за предложениот Закон за укинување на лустрацијата, што владејачката СДСМ го предложи, а го блокираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, заедно со ДУИ и ДПТ.

365 - пред: 7 часа

„Блокирањето на Предлог законот за поништување на лустрацијата од страна на ВМРО-ДПМНЕ потврдува дека во оваа партија ништо не се променило“, велат од СДСМ. Тие oбвинyваат дека Христијан Мицкоски и дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ наместо да се ...

ТВ21 - пред: 20 часа

Законот за поништување на лустрацијата остана блокиран. Комисијата за политички систем на која требаше да се разгледува воопшто не ја ни започна расправата, а цел ден пратениците на власта и опозицијата се препукуваа преку прес конференции во ...

Канал5 - пред: 22 часа

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе се спротивстави на Предлог законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето, се наведува во соопштението на СДСМ.

Нетпрес - пред: 22 часа

Социјалдемократите во Собранието остануваат сами во обидот преку законско решение да се поништат решенијата за лустрација. Денеска во парламентот имаше не успешен обид да се почне со комисиска расправа за Предлог законот за поништување на ...

24 Вести - пред: 23 часа

Прекината работата на собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците откако СДСМ остана сама и не успеа да собере кворум за гласање на Поништување на лустрацијата. По неколку одлагања и паузи откако најпрвин ВМРО-ДПМНЕ побараа ...

24Инфо - пред: 1 ден

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека останува заглавена во нивната груевистичка матрица. Во ВМРО-ДПМНЕ нема ништо ново, нема промени. Единствено што нудат е обнова на режимот, заштита на криминалот и беззаконието и продолжуваат да бидат узурпатори ...

Во Комисијата за политички систем, не почна закажаната расправа за потребата од поништување на лустрацијата. Три часа по закажаниот термин и неколкуте обиди, кворум не беше обезбеден: ДУИ не дојде, а ВМРО ДПМНЕ остана надвор од салата.

Собранискиот спикер има воздржан став за новата кавга во Парламентот СКОПЈЕ — Лустрацијата пак ги скара власта и опозицијата, иако поминаа неколку години од завршувањето на процесот, кој за ВМРО-ДПМНЕ беше фер начин за утврдување на соработниците на ...

Натегање на пратениците за прекинување на лустрацијата. Не се одржа денешната седница на Комисијата за политички систем каде се ноѓа предлог законското решение. Причина за неодржувањето е немањето кворум.

Лустрацијата да се поништи и да се обесштетат лустрираните – ова е предлогот на СДСМ кој уште од првиот ден од собраниската процедура наиде на бурни реакции и блокада на комисиската расправа.

СДСМ преку конкретни мерки и политики испорачува резултати што носат придобивки за сите граѓани, додека ВМРО-ДПМНЕ преку злоупотреби на техничките функции и ширење лажни вести го бранат криминалот на режимот.

Поради немање кворум и неприсуство на пратеници од ДУИ, од Демократската партија на Турците (ДПТ) и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, денешната седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која требаше да се разгледа ...

Пратениците во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, никако да го почнат првото читање на предлог Законот за огласување ништовност и поништување на правни акти, дејствија, мерки и правни последици од постапките за лустрација.

Кон ВМРО-ДПМНЕ, опструкција на поништувањето на лустрацијата се придружија и ДУИ и Демократската партија на Турците поради што не може да се почне комисиската расправа за овој закон, објави претседателот на Комисијата за политички систем Александар ...

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира предлог законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето, изјави денеска Снежана Калеска Ванчева, пратеничка од СДСМ.

Почетокот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која пратениците треба да расправаат за потребата за носење на законот за поништување на лустрацијата, денеска е одложен по втор пат.

Прокрај пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, поништувањето на лустрацијата го опструираат и ДУИ и Демократската партија на Турците, поради што не може да почне комисиската расправа за овој закон, објави претседателот на Комисијата за политички систем, ...

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија за политички систем пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа Законот за ...

Претседателот на Комисијата за политички систем Александар Кирацовски рече дека ВМРО ДПМНЕ со непојавувањето на расправата, овозможиле да не се обезбеди кворум и започне расправата за законот за поништување на лустрацијата.

Само два дена мандат на техничката влада беа доволни за лично да го променам мислењето и да констатирам дека таа сепак беше потребна, можеби повеќе од било кога. Се согласувам со тезата дека се додека имаме технички влади или „пржински влади“ пред ...

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава ...

Партијата на аболицираниот Заев сега прави аболиција на кодошите, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски по повод Законот за поништување на лустрацијата. Опозицијата нема да го поддржи Законот и ќе ги искористи сите законски средства.

Власта и опозицијата со спротивставени ставови околу предлог законот за укинување на лустрацијата. Откако ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го блокира законот со амандмани, СДСМ обвини дека опозицијата не сака да си ги признае грешките, политички ...

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, изјави министерката за правда Рената Дескоска, откако на денешната собраниска Комисија за политички систем пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа предлог-законот за ...

На ниту еден начин ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не се дистанцираат од грешките и злоделата на Груевски. ВМРО ја злоупотреби лустрацијата, за политички, партиски, дури и за лични цели. Тоа можевме да го слушнеме и во прислушуваните материјали, каде што ...

Исправувањето на историската неправда направено кон политички неистомисленици мора да ја исправиме. Процесот на поништување на лустрацијата мора да продолжи, се надевам ќе најдеме начин да се направи, рече претседателот на Комисијата за политички ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи поништувањето на лустрацијата. ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот што предвидува поништување на лустрацијата. Овој став го соопшти претпладнево пратеникот Зоран Илиоски, обвинувајќи дека „аболицираниот Зоран Заев ...

ВМРО-ДПМНЕ одлучи свесно да продолжи со истиот начин на делување како во време на режимот, кога лустрацијата се користеше како сатанизација на политички неистомисленици, рече претседателот на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, ...

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира поништувањето на лустрацијата е доказ дека во партијата ништо не е сменето, реагира пратеничката на СДСМ, Снежана Калеска-Ванчева по најавата на опозициската партија дека ќе поднесе низа амандмани и на сите ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде со амандмани да го спречи носењето на законот со кој се поништува лустрацијата, соопшти денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илијоски. Тој обвини дека со ваквото решение власта сака да ги аболира, како што ги ...

Прочитани се намерите на ВМРО-ДПМНЕ. Додека СДСМ преку конкретни мерки и политики испорачува резултати што носат придобивки за сите граѓани, ВМРО-ДПМНЕ преку злоупотреби на техничките функции и ширење лажни вести го бранат криминалот на режимот.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да го поддржи законот за поништување на лустрацијата. Пратениникот Зоран Илиоски од опозициската партија денеска во Собранието на РСМ изјави дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористат сите законски ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ со амандмани ќе се обиде да го спречи носењето на Законот со кој се поништува лустрацијата, рече пратеникот Зоран Илијоски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој нагласи дека опозицијата ќе се спротивстави на носењето на законското решение со ...

Власта и опозицијата со различни ставови за Законот за поништување на лустрацијата. Собранискиот спикер Талат Џафери вели дека нема ништо спорно за него и да се поништи овој закон. „Не сум го видел текстот на законот и немам коментар по него.

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија за политички систем пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа Законот за ...

Партијата на аболицираниот Зоран Заев сега прави аболиција на кодошите, потенцираше денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски во врска со предложениот Законот за поништување на лустрацијата. рече пред новинарите Илиоски.

Обидот за поништување на ЛУСТРАЦИЈАТА е срамен чин. Овој процес на отстранување на лицата кои се стекнале со предност во животот кодошејќи други лица за жал во Македонија никако да се доведе на ниво кое е соодветно.

Законот за поништување на лустрацијата утре ќе биде отворен во матичната Комисија за политички систем. Сепак, неизвесно е кога ќе биде донесен поради скорешното распуштање на Собранието. За шестгодишното работење, Комисијата за лустрација прогласи ...

Партијата на аболицираниот Заев сега прави аболиција на кодошите, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски по повод Законот за поништување на лустрацијата. Опозицијата нема да го поддржи Законот и ќе ги искористи сите законски средства.

Партијата на аболицираниот Зоран Заев сега прави аболиција на кодошите. Децата на кодошите си ги амнестираат своите предци, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнува Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Прочитани се намерите на ВМРО-ДПМНЕ. Додека СДСМ преку конкретни мерки и политики испорачува резултати што носат придобивки за сите граѓани, ВМРО-ДПМНЕ преку злоупотреби на техничките функции и ширење лажни вести го бранат криминалот на режимот.

„Партијата на аболицираниот Зоран Заев сега прави аболиција на кодошите“, изјави на прес-конференција во Собранието, пратеникот Зоран Илиоски од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, по повод Законот за поништување на лустрацијата кој денеска е ставен ...

Како што вели пратеникот Илиоски, Законот е во целосна спротивност на европските вредности и демократски принципи и од таа причина ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски изјави дека опозицијата нема да го поддржи ...

Прочитани се намерите на ВМРО-ДПМНЕ. Додека СДСМ преку конкретни мерки и политики испорачува резултати што носат придобивки за сите граѓани, ВМРО-ДПМНЕ преку злоупотреби на техничките функции и ширење лажни вести го бранат криминалот на режимот.

-Прочитани се намерите на ВМРО-ДПМНЕ. Додека СДСМ преку конкретни мерки и политики испорачува резултати што носат придобивки за сите граѓани, ВМРО-ДПМНЕ преку злоупотреби на техничките функции и ширење лажни вести го бранат криминалот на режимот.

Themes
ICO