Macedonia

Се самоуби поранешен српски репрезентативец!

Поранешниот член на фудбалската репрезентација на Југославија, Миљан Мрдаковиќ (38), се самоубил во изнајмен стан во Белград, каде живеел со неговата девојка.

Според весникот „Курир“, седнал на креветот, рекол дека „не може повеќе“ и го зел пиштолот.

Неговата девојка веднаш повикала полиција која го пронашла телото на славниот фудбалер со прострелна рана на главата.

Мрдаковиќ играше на позицијата напаѓач, роден во Ниш, после првите чекори во Раднички, помина три години во младинските категории на Партизан, од каде се пресели во Андерлехт.

Во својата професионална клупска кариера настапуваше беше дел уште од ОФК Београд, Австрија Салцбург, Макаби Тел Авив, АЕК Ларнака, Шендонг Луненг..

Ги бранеше боите на српската фудбалска репрезентација со учество на Летните олимписки игри во 2008 година.

Football news:

The locomotive has started a campaign to Write him a letter Pavlovich! Today, the coach leaves the club
Care Semed from Barca would be a mistake. Elder about the Catalan defender
The experience of Bazhenov and Sabitov will be useful to Olympus-Dolgoprudny. Bilyaletdinov about the new club
Alaba on talks with Bayern about a new contract: we don't have a deadline. While everything is calm
Kaloshin returned to Akhmat after a loan at torpedo
Juve want Barcelona to include Alenya, Puig or Trinkau in the deal for Pjanic
Edgaras Jankauskas: MLS pays for the name, not for what you do on the field