Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Тинејџер е уапсен бидејќи го исекол најфотографираното дрво во Британија: Чинарот на „Робин Худ“/ФОТО

Шеснаесетгодишно момче е уапсено под сомнение дека предизвикал штета откако наводно намерно го исекол од најфотографираните дрвја во Британија, пишува Дејли Мејл.

Чинарот покрај ѕидот на Адријан во Нортамберленд стана познато во филмот на Кевин Костнер од 1991 година, Робин Худ: Кралот на крадците.

Претставниците на управата на Националниот парк Нортамберленд веруваат дека дрвото, било „намерно исечено“.

Some pointless vandalism at Sycamore Gap, Hadrian’s Wall as one of the most famous tree’s in England is chopped down in the middle of the night for no reason. pic.twitter.com/oBjVVMhcSP

— BladeoftheSun (@BladeoftheS) September 28, 2023

Полицијата во Нортамбрија соопшти дека еден тинејџер е уапсен под сомнение дека го исекол дрвото. Тој е во притвор и истрагата е во тек, изјави портпаролот на полицијата Кевин Воринг. Тој го опиша дрвото како „светски познато обележје“ и рече дека сечата „предизвика значителен шок, тага и гнев низ локалната заедница и пошироко“.

„Бидејќи нашата истрага е сè уште во рана фаза, ние сме отворени. Ја повикувам јавноста да излезе со какви било информации што ќе ни помогнат. Доколку сте виделе или слушнале нешто сомнително што може да биде интересно за секоја информација – без разлика колку мала или безначајна мислите дека може да биде – може да испадне дека е апсолутно клучна за нашите истраги“, додаде тој.

Дрвото пораснало во природна вдлабнатина во близина на Хексам и беше прикажано во филмот „Робин Худ: Принцот на крадците“ од 1991 година, со Кевин Костнер во главната улога. Во 2016 година беше прогласена за дрво на годината на натпревар организиран од Woodland Trust.

Сечењето на дрвото доведе до излив на емоции, при што многумина жалат за губењето на симболот на североистокот на земјата. Фотографот Иан Спроат рече дека неговото „срце се откорнало“ кога ја видел штетата, додека пратеникот од Хексам, Гај Оперман, опишал дека бил „апсолутно запрепастен“.

Во меѓувреме, National Trust соопшти дека е „шокиран и тажен“ од загубата на сикаморот, кој го опиша како „важна и иконска карактеристика на пејзажот речиси 200 години“.

Алисон Хокинс, која живее во Ливерпул, била една од првите додека шетала денеска по остатоците од познатиот римски ѕид. Таа рече дека била „во солзи“ кога чуварот на националниот парк ѝ рекол дека дрвото е исечено. “Тоа беше прилично шокантно. Тоа е всушност иконска слика што секој сака да ја види.”

„Не можам да изразам колку сум лут поради вандализмот на дрвото во Сикамор Гап. Луѓето истураат пепел таму. Луѓето се запросиле таму. Бев таму на пикник со мојата сопруга и децата. Тоа е дел од нашата колективна душа. Мораме да го изведеме пред лицето на правдата кој и да е ова“, рече градоначалникот на Норт од Тајн, Џејми Дрискол.