Macedonia

Цана во “Click Plus”: Во моментов се вршат испитувања за коронавирус кај 3 лица | ТВ21

ТВ21 - пред: 19 мин

Инфектологот Фадил Цана во дебатниот магазин “Клик Плус” на ТВ21 истакна дека во моментов се вршат испитувања за коронавирус кај 3 ...

ТВ21 - пред: 1 час

Потврден е прв случај со коронавирус во Македонија. Станува збор за 50 годишна жена која утрово во два часот се вратила од Италија, каде престојувала еден месец кај нејзини роднини и пријатели.

24 Вести - пред: 3 часа

Педесет годишна жена од Скопје е првиот потврден случај на корона вируост во Македонија. Жената престојувала еден месец во Италија, вчера се вратила и утринава била хоспитализирана на клиниката за инфективни болести.

ТВ21 - пред: 2 часа

ТВ21 од свои извори дознава дека надвор од оваа група, во моментов на Клиниката за инфективни болести се испитува уште едно лице за смртоносниот коронавирус. Резултатите би требало да бидат готови за 3-4 ...

Тера - пред: 3 часа

Клиничката болница од Битола постапувајќи по насоките на Министерството за Здравство, поради сезоната на грип како и актуелните состојби со Корона вирусот од утре ги забранува посетите. Од таму велат дека влегувањето во болницата е дозволено само за ...

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Од денеска забранета е посета на пациентите кои се лекуваат на Клиниката за детски болести, поради опасност од ширење на коронавирусот. Од Детска клиника соопштија дека откако се потврди првиот случај на забален од коронавирусот, забранет ќе биде ...

ТВ21 - пред: 3 часа

Клиниката за детски болести на својот Фејсбук профил од денеска најстого ја забранува посетата кај пациентите поради опасноста од ширење на коронавирус. Тие апелираат и до родителите на децата кои се хоспитализирани, да имаат разбирање за оваа ...

Press24 - пред: 5 часа

Имаме спремна екипа со заштитна опрема од глава до пети како во Кина. Екипата која беше испратена од наша страна да земе анкета, беа влезени и опремени со комплетна опрема за заштита од коронавирус.

Факултети - пред: 6 часа

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирус во земјава. Според непотврдени информации, станува збор за лице кое пред десетина дена се вратило од Италија, за кое претходно министерот кажа дека резултатите ...

Телма - пред: 6 часа

Пациентката е од Скопје, а нејзините најблиски се под опсервација на тим на Институтот за јавно ...

360 степени - пред: 5 часа

Педесетгодишната жена кај која е потврдено заболување со коронавирус е сместена на Интензивна нега на Инфективната клинина, свесна е, ориентирана и дише самостојно, информира д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје и член на Комисијата ...

Вечер - пред: 6 часа

Уште тројца сомнителни пациенти со симптоми на грип се тестирани на присуство на коронавирус на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче за двајца од нив резулатите се ...

Слободен Печат - пред: 6 часа

Пред Клиниката за инфективни во Подгорица поставени се шатори, но црногорските здравствени власти потенцираат дека се поставени превентивно и оти нема место за паника. – До денеска во Клиничкиот центар на Црна Гора не е дијагностириан ниту еден ...

Кумановски м. - пред: 5 часа

Предесетгодишна жена од Скопје првото заразено лице со коронавирусот во Македонија, а во земјата влегла рано утринава во два часот на Граничниот премин Табановце. Се превезувала во комбе со 10 до 12 други лица, соопштија надлежните на вонредната ...

Фокус - пред: 9 часа

Три лица денеска се пријавиле на Инфективната болница со симптоми на грип, на кои им се извршени тестирања за коронавирусот. Кај двете лица резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат за половина час.

Фокус - пред: 11 часа

На инфективната клиника на Клиничкиот и универзитетски центар на Косово денеска, под сомнение дека се заразени со корона вирусот, се хоспитализирани едно лице по потекло од Кина и две лица кои допатувале од Италија, јави дописникот на МИА од ...

Република - пред: 5 часа

Педетгодишната скопјанка, која е првиот заболен пациент во Македонија со коронавирус е на Интензивна нега на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Жената е на интензивна нега, тоа значи изолација од останатите болни.

+инфо - пред: 11 часа

Уште двајца сомнителни пациенти со симптоми на грип се тестираат на присуство на коронавирус, дознаваме од извори од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Ова се 4. и 5. сомнителен случај на инфекција со новиот вирус, а претходните ...

Скопје1 - пред: 6 часа

„Резултатите стигнаа за пациентката која утрово околу 3 часот беше хоситализирана на Клиниката за инфективни болести. Резултатите за коронавирус се позитивни. Пациентката е сместена на Инфективната клиника во одделот за излоација, се третира ...

PressingTV - пред: 9 часа

Место за паника нема, барем што се однесува до нашата држава, смирува д-р Милена Стевановиќ, директор на Клиниката за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, во интервју за економски Лидер.

Фактор - пред: 9 часа

Нови три сомнителени случаи биле тестирани денеска на Инфективната клиника. Од овие двајца пациенти се негативни на корона вирусот, а за третиот се чекаат резултатите, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Република - пред: 7 часа

Забележан е првиот случај на коронавирус во Македонија. Се работи за маж кој бил задржан на Инфективната клиника со симптоми на грип, објави „Сител“. Патникот поминал низ термалната камера, која кај него не дијагностицирала симптоматологија на ...

Сител - пред: 11 часа

Два нови сомнителни случаи со симптоми на коронавирус се тестираат на Клиниката за инфективни болести. Досега претходните три случаи кои беа вчера проверени во лабораторијата на Институтот за јавно здравје беа негативни.

Скопје1 - пред: 11 часа

Два нови сомнителни случаи се тестираат на Клиниката за инфективни болести во Скопје, поради симтоми кои се јавуваат кај лица што заболуваат од коронавирусот. Со ова, бројката на сомнителни случаи кои се проверуваат се искачи на пет лица, а за ...

Република - пред: 12 часа

Александар Чучалин, руски пулмолог предупредува на што треба да се посвети најмногу внимание во ситуација на епидемија на коронавирусот. Болестите предизвикани од коронавирусот во повеќето случаи се благи, а симптомите се слични во раните фази со ...

Сакам да кажам - пред: 22 часа

Ниту третoто лице кое синоќа околу 22 часот дошло на Клиниката за инфективни болести, не е заболено од коронавирусот, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Доцна синоќа, патничка која во понеделникот се вратила од Милано во Скопје со ...

OhridNews - пред: 22 часа

Резултатите на пациентката која вечерва беше тестирана на корона вирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти вечерва Министерството за здравство. ...

Expres - пред: 21 часа

Пациентката која од вчеравечер беше под опсервација има негативен наод објави Министерството за здравство рано ...

Либертас - пред: 23 часа

-Резултатите на пациентката која вечерва беше тестирана на корона вирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни. Ја следиме ситуацијата, постапуваме согласно протоколите на СЗО и продолжуваме редовно да ја информираме јавноста – информира ...

Патинкот од Дубаи што дојде во Скопје нема корона вирус. Резултатите од анализите се негативни. Во Македонија засега нема заразени. Здравствените власти апелираат сите граѓани кои доаѓаат од странство во Македонија, доколку почувствуваат симптоми на ...

Сите лица кои денеска биле тестирани во Србија на коронавирус се негативни, соопштуваат српските медиуми. Како што се пренесува, од инфективната клиника потврдиле дека за тројцата мажи резултатите покажале дека не се заразени со ...

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје, е тестирано и нема корона вирус, потврдија од Министерството за здравство. Пациентот имал лесна клиничка слика, нема покачена телесна температура и неговата состојба е стабилна.

Италијанскиот државјанин, кој ноќеска беше примен на Инфективната клиника во Скопје, е тестиран и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство. Тој пристигнал од Милано во Скопје со попладневниот лет на „Визер“ и откако се сместил, ...

Од Министерството за здравство за Телма потврдија дека е негативно тестирањето на патникот од Италија кој доцна вечерва со симптоми на корона вирус се пријавил во скопската Инфективна клиника. Пациентот е негативен покажале резултатите.

Негативен е тестот за коронавирус на лицето кое вечерва беше примено на Инфективната клиника со симптоми на грип, соопштуваат неофицијално од Министерството за здравство. Станува збор за италијански државјанин кој вчера со попладневниот лет на ...

Доктор Фадил Цана е првиот доктор кој се соочи со работна задача на своето работно место во Инфективна клиника во Скопје, да спроведе тест за присуство на корона вирус кај пациент кој пристигна од Италија.

-Бидете одговорни и не кревајте паника, апелираше ноќеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој испрати апел до граѓаните да бидат одговорни, да не шират лаги и да не креваат паника во врска со Коронавирусот откако по социјалните мрежи се ...

Нешто пред полноќ со вонредно соопштение информираа од Министерството за здравство дека на Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на корона вирус на едно лице со симптоми на грип.

Патникот кој од Милано вчера допатувал во Македонија нема коронавирус, покажуваат направените тестови по полноќ на инфективната клиника во Скопје, дознава ТВ21. Од министерството за здравство, најавија дека ќе биде испратено и официјално соопштение.

Македонските здравствени власти потврдија дека наодот на италијанскиот државјанин кој сношти се посомневал дека има симптоми на коронавирус е негативен. Во официјалното соопштение од министерството се вели тестирањето на Инфективната клиника во ...

„Информираме дека се негативни на корона вирус резултатите на пациентот кој вечерва беше тестиран на Инфективната клиника во Скопје“, стои во соопштението од Министерството за здравство. Од таму додаваат дека будно ја следат состојбата и во ...

Тестот направен во лабораторијата на ИЈЗ покажал дека пациентот кој ноќта сам се јавил на Инфективна клиника нема корона вирус, потврдија од МЗ. Имал дијареа, но бидејќи се вратил од Милано сам побарал лекарска помош на клиника.

Според неофицијални информации на 360 степени, тестирањето на лицетот кое се посомневало дека има симптоми на коронавирус завршило и резултатите се негативни. Како што веќе објави 360 степени, станува збор за италијански државјанин кој вчера со ...

Според неофицијални информации на 360 степени, тестирањето на лицето кое се посомневало дека има симптоми на коронавирус завршило. Реџултатите се негативни. Во секој момент се очекува официјална информација од Министерство за ...

поред неофицијални информации на 360 степени, тестирањето на лицетот кое се посомневало дека има симптоми на коронавирус завршило и резултатите се негативни. 360 ...

Министерството за здравство штотуку објави дека на Инфективната клиника во Скопје е во тек тестирање на корон вирус на едно лице со симптоми на ...

Нема место за паника. Италијанскиот државјанин што синоќа беше примен на Инфективна клиника со симптоми на грип е негативен на тестовите за коронавирус сооптија од Министеррррството за завство.

Во моментов на Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на корона вирус на едно лице со симптоми на грип, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од министерството велат дека пациентот имал лесна клиничка слика, немал покачена телесна ...

Министерството за здравство соопшти дека во моментов на Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на коронавирус на едно лице со симптоми на грип. Пациентот е италијански државјанин.

Во моментов на Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на корона вирус на едно лице со симптоми на грип, соопштија од Министерството за Здравство. Пациентот имал лесна клиничка слика, нема покачена телесна температура и неговата состојба е ...