Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Цените на нафтата паѓаат, Русија и Саудиска Арабија планираат да ја зголемат понудата

Од: А1он

Цените на нафтата паднаа во почетокот на тргувањето на 29 септември, бидејќи приходите и очекувањата за зголемена понуда од Русија и Саудиска Арабија ги засенија оптимистичките прогнози за побарувачката, објави Ројтерс. Цените на нафтата се намалија за 1% во четвртокот, бидејќи трговците капитализираа од неодамнешните добивки и имаше загриженост за потенцијалното влијание на високите каматни стапки врз побарувачката на нафта.

Русија неодамна ја ублажи забраната за извоз на гориво, првично наметната за да го стабилизира домашниот пазар. Аналитичарите предвидуваат дека овие ограничувања нема да останат на сила уште долго, бидејќи може негативно да влијаат на работењето на рафинеријата и на односите со клиентите. JPMorgan објави дека дестинациите како Турција, Бразил, Мароко, Тунис и Саудиска Арабија биле клучни приматели на руски дизел оваа година.