Macedonia

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Гислејн Максвел е уапсена откако неколку жени ја обвинија дека ги регрутирала кога биле малолетни и ги подготвувала за сексуални услуги.

Агенти на ФБИ утрово во Њу Хемпшир ја уапсија Максвел, која му е поранешна девојка на Џефри Епстин, по обвиненија за подведување малолетнички.

The Associated Press, CNN и NBC објавија дека се очекува таа денеска да се појави пред суд.

Максвел (58), е британска наследничка и припадничка на елитата, а се товари дека била задолжена за наоѓање малолетни девојки кои потоа ги подготвувала за сексуални услуги наменети за Епстин и други моќни и влијателни мажи. Таа ги негира обвиненијата.

Милијардерот Џефри Епстин се самоуби во затвор откако беше обвинет за педофилија.

Тој годинава требаше да се соочи со обвиненијата за сексуално злоставување на десетици малолетни девојки во Њујорк и на Флорида. Две недели пред да се самоубие имаше неуспешен обид да си го одземе животот , по што беше ставен под 24-часовна стража. Епстин, кој беше уапсен лани на почетокот на јули поради федерални обвиненија, тогаш беше пронајден на подот на својата ќелија во положба на фетус, со траги од повреди на вратот.

Football news:

The head of the Belarusian Tribune was detained in Minsk. Max, we're with you
Karl-Heinz Rummenigge: FIFA is seriously thinking about awarding the Golden ball. I want Lewandowski to win
One Barca player among those starting the pre-season has contracted a coronavirus
Malinovsky settled in Italy: after the quarantine, he scored against Lazio and Juve, ahead of Mertens, Higuain and De Ligt in the ranking of the best players in Serie A
City are ready to give Coulibaly a 5-year contract with a salary of 10 million euros. Napoli wants 80 million for him^. Manchester City are working on the transfer of defender Kalidou Coulibaly from Napoli
PSG have a lot of injuries before the Champions League (even Tuchel!). Kerer broke his ear, but Mbappe is recovering furiously
Manchester City can join the fight for Tiago. Liverpool are still Interested in the player