Macedonia

УЕФА се повлече, нема да ги тужи Барселона, Реал Мадрид и Јувентус за обидот за формирање Суперлига

Постапката против Јувентус, Барселона и Реал Мадрид е прогласена за „ништовна“ соопшти УЕФА.

УЕФА се обидуваше со судска постапка да ги казни трите клуба за кршење на правилата и формирање затворена лига спротивна на законот за конкуренција.

Но судот во Мадрид донесе одлука во полза на клубовите, па УЕФА се откажа од понатамошно гонење на трите клуба.

УЕФА исто така соопшти дека паричните казни кои им ги даде на останатите девет клуба кои се откажаа од Суперлигата, се укинуваат и тие не треба да платат ништо.

Тие девет клуба се Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер јунајтед, Тотнем, Атлетико Мадрид, Милан и Интер.

Тие требаше да платат заеднички 15 милиони евра плус пет проценти од нивните награди од УЕФА натпреварувањата во текот на една сезона.

Но, иако УЕФА ги тргна сите казни за клубовите и се откажа од тужбите, се закани дека во иднина ќе направи се што е потребно за да се спречи создавање на Суперлига или некој сличен проект. 

Football news:

Pioli about 3:2 with Verona after 0:2: Milan had to suffer. But we saw that the team is mature
Inzaghi pro 1:3 with Lazio: Inter should not lose his head. An hour leading the score, you have to take 3 points
Neville about Manchester United: I would not like to be a defender of a team that has Ronaldo, Pogba, Bruno, Sancho and Greenwood on the field
Barcelona wants to sign Vlahovic from Fiorentina if they don't buy Holand (Gerard Romero)
Manchester United's new crisis: they lose even with Ronaldo, Pogba blames the defense, Sulscher admits mistakes
Brentford coach: Chelsea are very lucky. We dominated the last 30 minutes. He has 5 strokes!
Tuchel about 1-0 with Brentford: Chelsea were strong in the first 70 minutes and lucky in the last 20