Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ВИДЕО: Кристијано Роналдо постави рекорд во Саудиска Арабија во триумфот над Ал Наср

Денеска во рамките од најдобрата фудбалска Про лига на Саудиска Арабија екипата на Ал Наср со 1:2 триумфираше протв Ал Тае.

Талиска во 32 минута им донесе водство на гостите, а изрманија домаќините во 79 минута преку Мисидјан.

Конечниот епилог го постави Кристијано Роналдо од пенал во 87 минута.

Португалецот стана најбрзиот играч кој постигна 10 голови (од седум натпревари) во една саудиска лигашка сезона.

Вкупно 35 голови во 14 различни календарски години и 10 лигашки голови во 18 сезони по ред.

По овој триумф Ал Наср дојде до бод од водечкиот тандем во шампионатот после осум кола, Ал Тавон и Ал Итихад, овој вториот само ремизираше 0:0 против Ал Фејха.

🚨 RECORD: Cristiano Ronaldo becomes the fastest player to score 10 goals in a Saudi League season

10 Goals in 7 games 🔥
62.6 mins per goal 🤯 pic.twitter.com/vtvLhbV5FJ

— 7 (@NoodleHairCR7) September 29, 2023

Cristiano Ronaldo has now scored 35 goals in 14 different calendar years & has now scored 10 league goals for 18 consecutive seasons.

Insane.pic.twitter.com/fTsKeOF4hg

— CristianoXtra (@CristianoXtra_) September 29, 2023