Macedonia

(ВО ЖИВО) Уште една прес конференција на министерот Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената пациентка со коронавирусот | Бриф

Бриф - тукушто објавено

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Алсат-М - пред: 2 часа

Педесет годишна жена од Скопје е првата заболена со корона вирус во земјава. Рано утринава околу три по полноќ преку граничниот премин Табановце влегла во државата. Доаѓала од Италија со комбе. Хоспитализирана е на инфективната клиника во Скопје.

Опсервер - пред: 17 мин

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Фактор - тукушто објавено

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

Канал5 - пред: 27 мин

Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.

Фокус - пред: 2 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти детали за заразената жена со корона вирус во Македонија. „Пациентката околу 3 часот беше хопситализирана на Клиниката за инфективни болести и потврдено е дека е позитивна ...

Нова ТВ - пред: 2 часа

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, откажување на јавни настани или запирање на јавниот превоз, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски откако денеска беше потврден првиот случај на заболен од коронавирусот во Македонија.

Екипа - пред: 3 часа

Потврден е првиот случај на коронавирус и во Македонија. Се работи за жена која престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе ...

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

МКД - пред: 3 часа

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

еМагазин - пред: 1 час

Во однос на лекувањето на заболените од корона вирус, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека сите институции се целосно опремени, пред се Клиниката за инфективни болести како со заштитна опрема за персоналот, така и со лекови кои се ...

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...

Независен - пред: 3 часа

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

Кумановски м. - пред: 2 часа

Во случај некој од македонските граѓани да забележи симптоми на коронавирусот, задолжително треба да повика медицинска екипа од Центрите за јавно здравје дома, а не да се рашетува низ клиники и болници, порача министерот за здравство Венко Филипче.

Мета - пред: 3 часа

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија.

А1 On - пред: 3 часа

Жена родена во 1970 година, која подолг период престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана ...

+инфо - пред: 3 часа

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран првиот случај на заразен од коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која се обрати и премиерот Оливер Спасовски, како и Жарко Караџовски ...

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Вечер - пред: 3 часа

Македонска државјанка која неодамна се вратила од Италија е позитивна на корона вирусот. Таа вчераутро поради симптоми на грип побарала помош на Инфективната клиника каде е тестирана. По извршена детална анализа, потврдено е дека таа е заразена со ...

OhridNews - пред: 3 часа

Дијагностициран е првиот случај на корона вирус во Македонија, информираше пред малку на прес конференција во Скопје министерот за здравство Венко Филипче. Тој објасни дека на Клиниката за инфективни болести била примена пациентка родена 1970 година ...

24 Вести - пред: 4 часа

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Курир - пред: 2 часа

Прв случај на корона вирус во Македонија, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Станува збор за жена на педесет годишна возраст која две недели веќе била болна за време на престојот во Италија.

Press24 - пред: 4 часа

Стигнаа резултатите за пациентката која денеска во околу 03:00 часот беше хоспитализирана на инфективната болница. Пациентката е позитивна на коронавирус што значи дека е првиот пациент во Скопје заболен со Ковид 19.

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

МКД - пред: 4 часа

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Deutsche Welle - пред: 4 часа

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

Кумановски м. - пред: 3 часа

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одржана во Владата по повод првиот потврден случај на коронавирус во земјава , порача компаниите да не ги примаат на работа лицата кои се вратиле скоро од престој во Италија.

ТВ21 - пред: 3 часа

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека маската за лице не е вистинска протекција, туку дополнителен ризик за ...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конференција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Сител - пред: 3 часа

На прес конференција во владата министерот за здравство Филипче потврди дека пациентката која денеска во раните утрински часови била хоспитализирана е позитивна на корона вирус. Министерот напомена дека нема простор за паника и дека пациентката е ...

Локално - пред: 3 часа

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Бриф - пред: 3 часа

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

МКД - пред: 4 часа

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус, дознава МКД.мк неофицијално од лекарски извори. Се појави првиот случај на лице заразено со коронавирис во Македонија, неофицијално дознаваме од извор на Скопските ...

Вечер - пред: 4 часа

Пациентката кај која е утврдено дека е заболена од корона вирус според епидемиолошките анализи еден месец била во Италија. Таа била болна веќе две недели и по влегувањето во Македонија веднаш се обратила на Клиниката за Инфективни болести во Скопје, ...

ТВ21 - пред: 3 часа

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека се задолжуваат сите државни институции да не ги примаат на работа лицата коишто патувале во северна ...

Либертас - пред: 4 часа

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он . Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот заедно со премиерот Оливер Спасовски и ...

Gostivarpress.mk - пред: 4 часа

Се работи за женско лица, кое допатувало од Италија. Пациентката поради симптомите што ги имала, сама се обратил за тестирање на Инфективната клиника. По извршените лабараторски анализи потврдено е дека лицето е позитивно на коронавирус, извести ...

Frontline - пред: 4 часа

Таа престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе болеста, рече министерот за здравство Венко Филипче, на прес-конференција во ...

Либертас - пред: 4 часа

-Пациентката која во раните утрински часови беше хоспитализирана на инфективната клиника е позитивна за Ковит -19 – изјави министерот за здравство Венко Филипче. Филипче апелираше да не се шири паника.

AKO - пред: 4 часа

Пациентка е позитивна на вирус КОВИД 19, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Таа е згрижена во одделот специјализиран за оваа намена. Пациентката две недели е болна и се третирала во италијанска здравствена установа, но не е тестирана на ...

Centar - пред: 4 часа

Две недели болна македонка е првата личност која е позитивна на коронавирусот, предмалку соопшти Венко Филипче, министер за здравство. Македонката пред неколку дена пристигнала од Италија каде што била на одмор кај свои блиски повеќе од еден месец.

Нова ТВ - пред: 6 часа

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Локално - пред: 4 часа

Пациентка која рано утрово се пријвила е првиот пациент зарзен со коронавирусот во земјава, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. „Таа е сместена на клиниката за инфективни болести.

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека утрово имале состанок на новата координативна група која е формирана по препорака на Владата, во која членуваат експерти од Комисијата за заразни болести и дека на попладневниот состанок ќе одлучат ...

еМагазин - пред: 4 часа

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција потврди дека пациентка е позитивна на корона вирусот. Таа била хоспитализирана во три часот после полноќ на Клиниката за инфективни болести.

Скопје1 - пред: 3 часа

Жена родена во 1970 година, која еден месец престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Таа еден месец прстојувала во Италија. Во Македониаја пристигнала ноќеска во 2 часот.

Макфакс - пред: 5 часа

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

А1 On - пред: 4 часа

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на ...

MakPress - пред: 4 часа

На вонредна прес-конференција попладнево во Владата на Република Македонија, министерот за здравство Венко Филипче, техничкиот премиер Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски потврдија дека во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус.