Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Вучиќ: Милан Радоичиќ поднесе оставка од местото потпретседател на Српската листа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за шпанската национална телевизија ТВ Еспањола изјави дека потпретседателот на Српската листа Милан Радоичиќ поднел оставка од таа функција.

-Радоичиќ не сака дополнително да ѝ наштети на Српската листа, рекол Вучиќ.

Тој истакнал дека Српската листа ја гледа како борци за слобода и дека сите Срби кои живеат на Косово и Метохија го мислат истото.

Во интервју за шпанската национална телевизија, Вучиќ ја опишал ситуацијата во Косово како загрижувачка.

-Не знам дали тоа што се случи беше пресвртница. Многу сум загрижен, бидејќи знам колку се агресивни Албин Курти и Вјоса Османи. Особено кога веруваат дека имаат голема поддршка од дел од меѓународната заедница, а тоа ме загрижува и плаши, изјави Вучиќ.

Властите во Приштина го поврзаа Милан Радоичиќ со пукањето во Бањска. Косовската полиција денеска изврши претрес во зградата во која живее.

Радоичиќ е на „црната листа“ на САД и му е забранет влез и бизнис во таа земја. Тој беше ставен на листата поради наводни врски со транснационалниот организиран криминал.