Macedonia

Заврши координацијата, седница за законот за ЈО попладне | А1 On

А1 On - пред: 17 мин

Седницата на која треба да се разгледаат Законот за Јавно обвинителство и Законот за Советот на Јавни обвинители треба да се одржи денеска во 15 часот, брифираат собраниски избори. Седницата е договорена по завршувањето на координацијата на ...

360 степени - тукушто објавено

Сите седници на собраниските комисии што беа закажани за денешниот ден се откажани, така што на само два-три дена пред распуштањето собраниската агенда моментно е речиси празна. Станува збор за комисии со кои раководат кадри на ВМРО-ДПМНЕ, а чии ...

Локално - пред: 25 мин

Собранискиот спикер и координаторите договориле седницата за Законот за Јавно обвинителство да се одржи денеска, дознава „Локално“ од собраниски извори. Нашиот извор вели дека пратениците биле повикани во 15 часот да бидат во своите канцеларии, но ...

360 степени - пред: 48 мин

Попладнево, во 15 часот треба да почне седницата за законите за јавно обвинителство и за Совет на јавни обвинители, кои вчера ја поминаа процедурата во Комисијата за европски прашања и во Законодавно-правната комисија.

Expres - тукушто објавено

Седницата за законите за јавно обвинителство и за Совет на јавни обвинители, кои вчера ја поминаа процедурата во Комисијата за европски прашања и во Законодавно правната комисија е закажана за 15 часот.

Нетпрес - пред: 2 часа

Откако вчера предлог законот за јавно обвинителство помина и на Комисијата за европски прашања согласно процедурата треба да се најде на дневен ред на пленарна седница за расправа и гласање.

А1 On - пред: 3 часа

Премиерот Оливер Спасовски очекува Предлог законот за јавно обвинителство, за којшто е потребно двотретинско мнозинство да биде разгледан на пленарна седница и усвоен од Собранието. Порачува дека иако не е услов за европските перспективи на државата ...

Алсат-М - пред: 3 часа

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, е оптимист дека Законот за Јавното обвинителство на пленарната седница во собранието ќе го има потребното мнозинство за усвојување и оти маглата околу поентите од неговото донесување почнала да се расчистува.

Слободен Печат - пред: 7 часа

Лидерот на СДСМ Зоран Заев бара за законот за ЈО да се гласа без разлика дали има двотретинско мнозинството за да се види кој е за ЕУ, пратеникот од ДУИ Груби вели дека спикерот ќе ја закаже седницата кога ќе се увери дека законот ја има потребната ...

Слободен Печат - пред: 6 часа

Членовите на Законодавно-правната комисија ќе расправаат и по Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и забавните игри, по скратена постапка, во второ читање.

Курир - пред: 5 часа

Проф. д-р Тања Каракамишева - Јовановска од Правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје, во анализата на јавноста пластично и едноставно и’ ја објаснува и скриената, тајна амнестија на врхушката на СДСМ во новиот Закон за ЈО, како и незаконитоста ...

Глас на Америка - пред: 21 часа

Опозициските партии од албанскиот политички блок остануваат на ставот дека нема да го поддржат законот, како независната пратеничка Канчевска – Милевска. Пратеникот Антонио Милошоски објави снимка на која тврди дека се слуша гласот на екс премиерот ...

24 Вести - пред: 21 часа

Предлог законот за Јавно обвинителство и предлог законот за Советот на јавни обвинители денеска помина во матичната собраниска Комисија за европски прашања. Од првично најавените два амандмани на комисијата се разгледа само оној од пратеникот Сурија ...

Локално - пред: 21 часа

Се чека претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ја закаже пленарната седница на која треба да бидат изгласани Законот за Јавно обвинителство и Законот за Совет на јавните обвинители.

Сител - пред: 21 часа

Законот за јавно обвинителство ги чека 80-те пратенички гласови за да биде донесен. Дебатата за него денеска заврши во Комисијата за европски прашања по што треба да се најде на пленарна седница..

CivilMedia - пред: 21 часа

„Законот за Јавно обвинителство би требало да се донесе ‘во име на народот’, меѓутоа сега пред избори е во интерес на политичарите. Доколку се мислеше на граѓаните тој закон одамна ќе беше донесен.

Законот за јавно обвинителство и законот за совет на јавни обвинители помина на комисијата за европски прашања и сега треба да оди на пленарна седница. Комисијата европски не го прифати амандманот на Aлијансата на Aлбанците, со кој бараа во новиот ...

Текстот на Предлог-законот за Јавно обвинителство утринава помина на Комисијата за европски прашања, без прифатени амандмани. Поднесен беше само еден амандман, од пратеникот Сурија Рушиди од Алијанса за Албанците, а независниот пратеник Панчо Минов, ...

Гласањето за законот за ЈО, значи и гласање за влез во НАТО и ЕУ, рече министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Истакна дека во Собранието има волја да се изгласа законот за ЈО, и дека во наредните неколку часа или денови ќе се знае кој е за ЕУ.

Предлог-законот за јавно обвинителство го помина филтерот на собраниската Комисија за европски прашања. На денешната седница беше разгледуван и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители, кој исто така ...

Комисијата за европски прашања ја заврши дводневната расправа на чиј дневен ред беа Законот за Јавно обвинителство и Законот за Совет на јавни обвинители. Претседателот на комисијата и пратеник од ДУИ, Артан Груби, кажа дека не бил прифатен ниту ...

Законот за јавно обвинителство и законот за совет на јавни обвинители поминаа на собраниската комисија за европски прашања, по што треба да оди на пленарна седница. Не беше прифатен амандманот на Алијансата на Албанците со кој се бараше незаконски ...

Законот за Јавно обвинителство помина на собраниската комисија за европски прашања во скратена постапка. Не беше прифатен амандманот на Алијанса на албанците со кој бараа бомбите да служат како докази и за предметите на СЈО отворени по 30 јуни 2017 ...

Предлог законот за јавно обвинителство денеска помина во матичната собраниска Комисија за европски прашања. Членовите на Комисијата за европски прашања ги разгледаа Предлог законот за Јавно обвинителство и Предлог законот за изменување и дополнување ...

Единствениот амандман за предлог законот за ЈО кој беше поднесен од пратеникот Сурија Рушиди доби „блок“ од министерката Дескоска при што не беше усвоен од собраниска Комисија за европски прашања.

Додека законот за јавно обвинителство уште ги бранува партиските неистомисленици, опозицијата бара од собранискиот спикер да го распушти Собранието. ВМРО ДПМНЕ го праќа ова барање до Џафери повикувајќи се на договореното меѓу партиите со цел, како ...

Во законодавниот дом се одржува седница на Комисијата за европски прашања со која претседава Артан Груби. На дневен ред на Комисијата се Предлог-закон за јавното обвинителство, по скратена постапка и Предлог-закон за изменување и дополнување на ...

Прекината е седницата на собраниската Комисија за европски прашања на чиј дневен ред се законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители, поради ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО на државава најавена на пленарна ...

Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

Предлог-законот за Јавното обвинителство и оној за Советот на јавни обвинители кои Владата ги достави до Собрание, предизвика хаос во законодавниот дом. Дека нешто не е во ред стана јасно уште во утринските часови.

Комисиската расправа за Законот за Јавно обвинителство започна со барање на опозицијата да се отстрани точката од дневен ред, оти, како што порачаа оттаму, текстот на законот бил донесен со кршење на процедурите.

Собранието ја започна комисиската расправа по предлог-Законот за јавното обвинителство, и измените на Законот за Советот на јавните обвинители, по синоќешната контроверзна седница на која Собранието ја утврди потребата од нивно донесување.

Бурно во Собранието, бурно и во Владата. Конечно стигна законот за ЈО и на комисиска расправа. Синоќа во касните часови помина потребата за донесување на новиот закон за ЈО и воедно беше и закажана Комисијата за европски прашања која е едниствено ...

Во собраниската Комисија за европски прашања почна расправата за Законот за Јавното обвинителство каде продолжија вчерашните превирања меѓу власта и опозицијата во однос на верзијата на предлот-законот која ја достави Владата.

Заменик-шефот на Делегацијата на ЕУ во земјава, Џулијан Васало, денеска се сретнал со независната група пратеници. Фотографија од средбата е објавена на фејсбук страницата на Делегацијата, со известување дека ЕУ им оддава признание на независните ...

Два амандмана се поднесени на предлог-законот за ЈО пред почетокот на денешната седница на Комисијата за европски прашања. Едниот е од пратеникот пратеникот Сурија Рушити од Алијансата за Албанците и се однесува на членот 110 од новото законско ...

Владиниот закон за јавно обвинителство влезе во комисиска расправа во комсијата за европски прашања, но се уште не се сигурни потребните 80 пратеници за да биде донесен. Власта вели дека поднеле квалитетен закон со кој се формира силно обвинителство ...

Пратеникот од Алијансата за Албанците Сурија Рушиди и независниот пратеник Панчо Минов се пратениците кои ги поднеле двата амандмана за Законот за Јавно обвинителство. Законот за Совет на јавни обвинители пак, не доби ниту еден амандман.

Претседателот на Комисијата, Артан Груби извести дека за законот се поднесени два амандмана. Едниот го поднел пратеникот Сурија Рашиди а другиот Панче Минов, а двете се поврзуваат со членот 110.

Собранието доцна синоќа ја утврди потребата по скратена постапка да се донесат законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Расправата за овие закони преминаа во собраниската Комисија за европски прашања и во ...

Во вечерашната емисија “Отворено” на 24 телевизија на тема “Ќе одат ли криминалците таму каде што им е местото” Михајло Маневски истакна дека не треба да се брза со донесувањето на законот за јавно обвинителство, кога се работи за најзначаен закон ...

Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

– Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

– Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

– Комисијата за европски прашања попладнево ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. За двата закона денеска ќе расправа и Законодавно-правната комисија.

За нејзиното продолжение претседателот на Комисијата Артан Груби најави дека ќе извести дополнително. Прекината е седницата на собраниската Комисија за европски прашања на чиј дневен ред се законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни ...