Norway

Norwegia walczy z węglem za granicą – sama emituje z węgla tyle CO2 co 100.000 samochodów

W ostatnich latach państwo przekazało kilkaset milionów koron na zabezpieczenie wydobycia węgla na Svalbardzie. Teraz Audun Lysbakken (SV) uważa, że ​​konieczne jest wsparcie nowych źródeł energii.

Spalanie węgla jest jednym z najistotniejszych czynników przyczyniających się do zmiany klimatu na świecie. Węgiel jest źródłem energii, którego spalanie generuje najwięcej CO2 na jednostkę wyprodukowanej energii.

Pomimo jednak powszechnej wiedzy o szkodliwości węgla dla klimatu i lokalnej jakości powietrza, od roku 2000 zużycie węgla na całym świecie wyraźnie wzrosło.

Norwegia od dawna bierze udział w działaniach mających na celu powstrzymanie budowy nowych elektrowni węglowych, inwestując w źródła energii odnawialnej w krajach rozwijających się, co premier Erna Solberg (H) podkreślała w czasie zeszłorocznej Konferencji Zero.

Zmiana da ogromne cięcia emisji

Tylko w zeszłym roku zagraniczne inwestycje spółki Norfund* przyczyniły się do redukcji emisji o równowartość ośmiu milionów ton CO2.

Tymczasem, elektrownia węglowa na Svalbardzie emituje 200.000 ton CO2 rocznie, co odpowiada emisji pochodzącej ze 100.000 samochodów osobowych. Elektrownia węglowa przynosi ponadto duże straty. Tylko w ostatnich czterech latach, na rzecz energetyki węglowej na Svalbardzie przekazano z budżetu państwa kwotę 700 mln koron, czytamy w raportach Store Norske Spitsbergen Kulkompani AS, spółki będącej w całości własnością państwa norweskiego.

Samorządowcy z Longyearbyen chcą zastąpić elektrownię węglową innym źródłem energii. Zwrócili się zatem do rządu o 30 mln koron na rozpoczęcie prac. Władze odmówiły wsparcia tej inicjatywy.

- Rząd wielokrotnie wskazywał, że energetyka węglowa jest główną przyczyną kryzysu klimatycznego. Nie szczędzili prawienia moralnych wskazówek krajom, które produkcję energii w głównej mierze opierają na węglu. Jednak, gdy chodzi o nasze najgorsze węglowe elektrownie na Svalbardzie, retoryka władz ulega zmianie - mówi Audun Lysbakken, lider Sosialistisk Venstreparti (SV).

Klikk på bildet for å forstørre. KULL: Ryggraden i dagens energiforsyning på Svalbard er basert på kull. SV-leder Audun Lysbakken mener det er på høy tid at regjeringen tar grep for at lokalsamfunnet kan få grønne energikilder i stedet.

WĘGIEL: - Jeśli rząd będzie się nadal wahał, SV przedstawi własną propozycję zmian w budżecie państwa, tak aby finansowanie zmian stało się w końcu możliwe - mówi lider SV Audun Lysbakken, który odwiedził Longyearbyen w zeszłym tygodniu. Foto: Privat

Dlaczego rząd zwleka?

Lysbakken uważa, że ​​rząd może w krótkim czasie przyczynić się do zmniejszenia o połowę emisji z elektrowni węglowej na Svalbardzie. Zamiana elektrowni węglowej na elektrownię wysokoprężną (na olej napędowy) zmniejszy aktualny poziom emisji o połowę. Lider SV uważa, że ​​w dłuższej perspektywie to ogniwa słoneczne, baterie i wodór będą mogły w dużym stopniu przyczynić się do radykalnego obniżenia emisji.

Polub naszą stronę na Facebooku - Nettavisen po polsku

Z takim stanowiskiem zgadza się również konserwatywna polityk Høyre Lene Westgaard-Halle. Westgaard-Halle na krajowym posiedzeniu partii w zeszłym tygodniu wyraziła opinię, że Svalbard powinien stać się pierwszym bezemisyjnym społeczeństwem w Norwegii. Polityczka zachęcała Høyre do udzielenia pomocy finansowej Longyearbyen w pozbyciu się uzależnienia od węgla.

- Ciśnie się zatem pytanie: dlaczego rząd zwleka, skoro od dawna wiemy, że Svalbard potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemu elektrowni węglowej, mówi Lysbakken.

Klikk på bildet for å forstørre. LONGYEARBYEN: Kan Longyearbyen skifte ut kullet med fornybar energi? I så fall vil byen bli et ustillingsvindu for resten av verden, mener Høyre-politiker Lene Westgaard-Halle.

LONGYEARBYEN: Samorządowcy w Longyearbyen chcą zastąpić elektrownię węglową w Longyearbyen nową, zasilaną innym źródłem energii. Jak dotąd rząd nie udzielił jednak lokalnym władzom niezbędnego wsparcia. Foto: Lise Åserud (NTB scanpix)

Państwo przekazuje setki milionów

Państwowy koncern górniczy Store Norske (Store Norske Spitsbergen Kulkompani AS) od dawna jest jednym z głównych filarów społeczności biznesowej w Longyearbyen. Państwo w ostatnich latach dotowało funkcjonowanie przedsiębiorstwa setkami milionów koron:

Elektrownia wciąż pracuje

Z raportu, który rząd otrzymał w 2018 roku wynika, że ​​elektrownię węglową na Svalbardzie można eksploatować do 2038 roku, jednak koszty jej funkcjonowania będą wysokie. Z przeprowadzonego badania wynika, że ​​zamiana węgla na alternatywne źródła energii przyczyni się do realizacji celów norweskiej polityki klimatycznej i zapewni mieszkańcom większą przewidywalność, ponieważ elektrownia węglowa znajduje się na skraju strefy lawinowej w Longyearbyen.

Inne artykuły Nettavisen w języku polskim znajdziesz TUTAJ

Przeczytaj o tym w języku norweskim:

Norgekriger mot kull i utlandet – slipper selv ut CO2 tilsvarende 100.000personbiler fra kull (Magnus Ekeli Mullis)

Football news:

Bulykin about the Champions League: I Want to see Loko at least in 3rd place to watch their matches in European competitions in the spring
Liverpool first time not conceded in the first two rounds in the Champions League group
20-year-old Felix scored 2 goals for Red Bull. Only Aguero was younger when he did a double for Atletico in the Champions League
Rybus about 1:2 with Bayern: Loko tried to play football, not just sit in defense and kick the ball forward
Real Madrid is 4th in the group. We lost until the 93rd minute after the double of our son tyuram (he started in Barcelona)
It is important not to impress, but to score. Another power from the Loco to the words of Nikolic after the match
Andre Villas-Boas: city spent a billion and the coach is a phenomenon. Marseille don't have money for Guardiola, so you have AVB and his tactics