Norway

Zbyt mało szczepionek przeciw grypie dla wszystkich z grup ryzyka

Rząd chce, aby jak najwięcej osób z tzw. grup ryzyka zaszczepiło się przeciw grypie. Niestety, zakupiono zbyt mało szczepionek.

Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) zakupił 1,2 miliona dawek szczepionek przeciw grypie dla objętych programem grup docelowych. Jednak liczba osób, które powinni przyjąć szczepionkę jest znacznie wyższa i wynosi około 1,9 miliona, informuje NRK.

Władze norweskiej służby zdrowia obawiają się, że u osób z grup wrażliwych może dochodzić do podwójnych zakażeń - zarówno grypą, jak i koronawirusem. Jeśli jesienią dojdzie do dużej liczby takich zakażeń, to presja na służbę zdrowia może być zbyt duża.

- Dlatego kupiliśmy o 50 procent więcej szczepionek przeciw grypie niż zwykle. I zmniejszyliśmy udział pacjenta w opłacie za szczepienie do 50 koron, mówi premier Erna Solberg (H) w rozmowie z telewizją NRK.

Ale jeśli wszyscy w grupie ryzyka zechcą się zaszczepić, to niestety szczepionek nie wystarczy dla wszystkich.

Polub naszą stronę na Facebooku - Nettavisen po polsku

- Kupiliśmy tyle dawek szczepionek, ile mogliśmy. Gdyby na rynku dostępnych było więcej szczepionek, to kupilibyśmy więcej. Mimo to, zachęcamy do szczepień wszystkich z grup podwyższonego ryzyka, mówi premier.

Szczepionkę powinni przyjąć pracownicy służby zdrowia oraz osoby, które ukończyły 65 lat.

Do grupy ryzyka zalicza się również osoby z chorobami serca i płuc, cukrzycą, niewydolnością wątroby lub nerek, chorobami neurologicznymi, osłabionym układem odpornościowym, a także ich krewnych oraz osoby z dużą nadwagą.

Dodatkowo szczepionkę powinny przyjmować kobiety ciężarne w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w pierwszym trymestrze ciąży w przypadku tych, które chorują przewlekle.

Inne artykuły Nettavisen w języku polskim znajdziesz TUTAJ

Przeczytaj o tym w języku norweskim:

Ikke nok influensavaksiner til alle i risikogruppene (NTB)

Football news:

Hector Herrera on 0:4 with Bayern: We played very well with the best team in the world. Don't write off us
Antonio Conte: Borussia are well prepared, they have a lot of potential. Inter could have won
Guardiola on 3:1 with Porto: a Good start. In the Champions League, there are 5 substitutions, the players who came out showed themselves well
Flick about Mueller: he's a continuation of the coach's hand on the field. Thomas manages the team, drives it forward
Gian Piero Gasperini: Miranchuk has just started training. We have a lot of players, rotation is inevitable
Goretzka about 4:0 with Atletico: We were lucky that we didn't miss out at the beginning. It took 10 minutes to get involved
Klopp on the win over Ajax: it wasn't radiant football, but we scored three points