Poland

Amerykański sen - czas na pobudkę.

 •  

  pokaż komentarz

  @ExiTeR: Ależ moja wypowiedź to nie jest pochwała socjalizmu ! Socjalizm/komunizm to zło. Chlubne idee które ZAWSZE źle się skończą. Ale też czysty kapitalizm nie jest lekiem na całe zło. Samo-regulująca się gospodarka w przypadku tyranii międzynarodowych korporacji też nie zadziała (w najprostszej formie po prostu wykupią konkurencję ale przy swojej skali mają dużo więcej narzędzi). Dlatego uważam, że nadzór państwa jest nie tylko potrzebny ale też wskazany. Choć jak piszę nadzór to mam na myśli możliwie lekką formę.
  Innym problemem jest teoria : pieniądz robi pieniądz : w skrócie : ci którzy już mają pieniądze i patenty mogą naprawdę robić pod górę młodym firmom. Wydaje mi się, że dla ratowania klasy średniej należałoby rozważyć przynajmniej kilka elementów ciut rozdętej pogoni za pieniądzem przez najbogatszych (bynajmniej nie przez podatki!)
  - kilka procent sprzedawanej produkcji powinna być wytwarzana w kraju sprzedaży (lub w naszym wypadku EU jako wspólnocie), by ograniczyć wyprowadzanie miejsc pracy w najtańsze rejony (kiedyś chiny, teraz Wietnam i kolejne "tanie" panstwa.
  - wypłata dywidendy powinna być uzależniona od najniższej pensji w przedsiębiorstwie. Nie powinno być tak, że tniemy koszty na pracownikach by właściciele akcji mieli większe zyski. Bo trzeba pamiętać, że prezes/dyrektor jest zależny od ludzi powiązanych tylko finansowo z firmą. I to oni na zgromadzeniach decydują o jego być czy nie być. A ich głównym celem jest optymalizacja zysku firmy dla własnego zysku (wypłata dywidendy/handel akcjami). Mając takie narzędzia często podejmowane są kroki by płacić mało, a nie uczciwie.

  Rynek pracy zmienia się i będzie ta zmiana postępowała. Procent klasy średniej niestety się zmniejsza i rośnie liczba ludzi żyjących od wypłaty do wypłaty. I jednocześnie rosną majątki kilkuset najbogatszych. Ja im nie żałuję, często pracują więcej, dłużej i w większym stresie. Ale też w epoce korporacji - czyli de-facto zmniejszania się liczby miejsc pracy powinniśmy pamiętać, że w momencie gdy klasa średnia będzie marginalna i podział nastąpi na linii : bardzo bogaci VS bardzo biedni to skończy się krwawą rewolucją.

 • Football news:

  Coach Of Brentford: We went from a mid-level team to the third team of the season. This is an incredible achievement
  Burnley are not going to sell Tarkowski for less than 50 million pounds
  Lester wants to rent Trincou at Barca with the obligation of ransom for 50 million pounds
  Scott Parker: Fulham have a lot to progress. And I am happy about it
  Manchester United are threatening to pull out of negotiations for Sancho if Borussia do not reduce the price from 120 million euros
  Cesc about Casillas: You are a mirror to look into
  Lone mascots are another symbol of the year