Jak informują czeskie media, teraz mają rozpocząć się negocjacje dotyczące konkretnego sposobu, w jaki Czechy mogłyby pomóc Polsce w radzeniu sobie z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią.

Odpowiedź Polski na oficjalną ofertę pomocy skierowaną przez prezydenta Miloša Zemana potwierdził także ustępujący premier Andrej Babiš. Wyraził gotowość strony czeskiej do podjęcia rozmów i ocenił, że najbardziej prawdopodobne będzie wysłanie do Polski komponentu wojsk inżynieryjnych. Na takie posunięcie zgodę musi wydać czeski parlament.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii, którzy mają wspierać działania Wojska Polskiego w kryzysie na wschodniej granicy UE i NATO.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda

Zgodnie z postanowieniem prezydenta, uwzględniającym wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, "w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacji wojskowej reagowania kryzysowego prowadzonej w strefie nadgranicznej z Republiką Białorusi", na terytorium RP od 2 grudnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. przebywać będzie komponent Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponent Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej.

Komponent brytyjski ma liczyć do 155 żołnierzy i członków personelu cywilnego "wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi" oraz do 55 pojazdów. Komponent estoński ma liczyć do 150 żołnierzy i członków personelu cywilnego oraz do 60 pojazdów. Siły te mają realizować zadania "związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym" - przekazało BBN.

W piątek minister obrony narodowej dziękował za wsparcie udzielone przez Wielką Brytanię i Estonię zaznaczając, że atak hybrydowy na Polskę jest także atakiem na Unię Europejską i Sojusz Północnoatlantycki. Mariusz Błaszczak dodał, że zadaniem żołnierzy brytyjskich i estońskich będzie wsparcie Wojska Polskiego w utrzymaniu tymczasowego ogrodzenia na granicy oraz w budowie i utrzymaniu dróg dojazdowych. Przekazał, że odbywają się rozmowy w sprawie wsparcia polskich żołnierzy także przez wojska z Węgier i Czech.

Autopromocja

Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała ok. 38 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej tego typu zdarzeń miało miejsce w październiku.

Do połowy 2022 roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowa zapora, wyposażona w urządzenia elektroniczne - czujniki ruchu i kamery.

Na terenie 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim zakończyło się obowiązywanie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z presją migracyjną z Białorusi. Odrzucając poprawki Senatu Sejm uchwalił, a prezydent Andrzej Duda podpisał, nowelizację ustawy o ochronie granic. Na mocy nowelizacji minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wydał rozporządzenie wprowadzające do 1 marca 2022 r. zakaz przebywania na terenach objętych dotychczas stanem wyjątkowym. Wyjątek dotyczy m.in. mieszkańców. Komendant Straży Granicznej będzie mógł zezwolić na przebywanie na omawianym terenie innych osób, w tym dziennikarzy.