Poland

Czy noszenie maseczek cokolwiek daje? - [Uwaga! Naukowy Bełkot]

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście że maseczka zatrzymuje aerozole, mało kto w to wątpi. Ale to nadal nie znaczy, że obecny bezwzględny nakaz noszenia maseczek zawsze i wszędzie ma sens. Kiedy widzę np. dwóch zamaskowanych policjantów w radiowozie to jest mi ich żal, spędzając razem 8h w ciasnej kabinie zarażą się od siebie niezależnie czy będą nosić maseczki, czy będą sobie kichać do otwartej buzi.

  @grzegorzx86: Tylko warto zauważyć, że Dawid już na wstępie przedstawia, jak sam wspomina. "dowód anegdotyczny". Hoduje bakterie i na tej podstawie robi nawiązanie do koronawirusa. Dawid nie zauważa tylko takiej drobnostki:

  Wielkość komórek bakterii: 1-10 μm (ważne w medycynie bakterie mają rozmiary od 0,2 do 600 μm)

  http://www.uwm.edu.pl/wnm/biologia-medyczna/download/Bakterie%20i%20wirusypoprdlastudentow.pdf

  Rozmiar zależy od rodzaju wirusa i oscyluje między 18 – 300 nm (nanometr – jedna miliardowa metra – 0,000 000 001 m.)

  https://aktywniewmiescie.pl/koronawirus-czym-faktycznie-jest-czym-rozni-sie-od-innych-sars-cov-2/

  Wielkość bakterii liczy się więc w μm, a wirusów w nm. Czyli wirusy są od około 100 do 1000 razy mniejszymi organizmami.

  Czym się różnią bakterie od wirusów?

  Wirusy nie są zdolne do samodzielnego życia, dlatego muszą zakażać komórki innych organizmów, aby móc się rozwijać i namnażać.

  Bakterie są większymi organizmami niż wirusy (w przeciwieństwie do wirusów można je dostrzec w mikroskopie świetlnym), różnią się też kształtem i wielkością - w większości są kuliste (ziarniaki) lub cylindryczne (pałeczki, laseczki).


  ...

  Ciekawostki:

  Wirusy są tak małe, że mogą infekować bakterie

  http://medycynaekologiczna.com.pl/diagnostyka-i-uslugi/test-skanerem-diacom/bakterie-i-wirusy/

  Dalej Dawid dzielnie podaje, że wg WHO zanotowano ponad 41 milionów przypadków zarażenia koronawirusem i ponad 1 milion zgonów z tego powodu. Wg niego nie można więc porównywać tego z grypą sezonową.

  Tylko z naszego polskiego podwórka wiadomo, że ta kosmiczna liczba zgonów to w ponad 90% zgony osób na tzw. choroby współistniejące, czyli nowotwory czy cukrzycę. Zgonów osób zdrowych jest nieporównywalnie mniej (w Polsce szacuje się to na kilkaset osób od początku pandemii).

  Dalej tych kolejnych już wypocin Dawida Myśliwca nie potrafiłem wysłuchać i wyjątkowo się poddałem. Przy okazji apel do @RETROWIRUS:

  Na pewno znacie kogoś, kto głośniej lub ciszej wątpi w skuteczność maseczek albo twierdzi, że jest to spisek i forma zniewolenia. Co więc na to nauka?

  Ty sam to napisałeś? Oszczędź nam proszę na przyszłość tych manipulacji, z Dawida jest taki naukowiec jak z koziej dupy trąbka (bez obrazy). A tym co mają wątpliwości proponuję zwrócić uwagę, że on chyba sam pisze te teksty i raczej nikomu tego do recenzji nie daje.

 • Football news:

  Laporta on Messi's future: This is Barca's priority. I don't think Leo only cares about money. All the clubs in the world want to get it
  The first conference League final will be held in Tirana on 25 may 2022
  Spain will play Italy and France will play Belgium in the Nations League play-offs. The final tournament will be held in Milan and Turin
  Solskjaer about Fred: He was lucky to stay on the field in the 1st half. His second yellow is not a foul
  Real can fire Zidane if the club loses to Gladbach in the Champions League (COPE)
  Barcelona will not pay players' salaries for January
  Ramos is leaning towards leaving Real Madrid (Onda Cero)