Poland

Duża liczba zakażeń. Tak źle nie było od listopada

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ostatniej doby przybyło w Polsce aż 15 tys. 698 osób zakażonych koronawirusem. „Trzecia fala nabiera impetu” - stwierdził.

W ciągu ostatnich 24 godzin pozytywny test na koronawirusa odebrało w Polsce 15 tys. 698 osobom. Z powodu covid-19 zmarło w naszym kraju 309 chorych.

Czytaj także: Kiedy koniec pandemii? Za dwa miesiące, za dwa lata?

Trzecia fala nabiera impetu

Od początku pandemii (pacjent zero w Polsce został zdiagnozowany dokładnie rok temu) mamy już 1 735 406 zakażonych koronawirusem. Z powodu covid-19 zmarło w Polsce 44 317 osób.

O niepokojących danych z ostatniej doby poinformował w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Są one najgorsze od listopada ubiegłego roku (27 listopada 2020 r. odnotowano ponad 17 tys. przypadków). Natomiast w stosunku do zeszłej środy liczba nowych przypadków zakażeń wzrosła o ponad 3,5 tys.

„Trzecia fala nabiera impetu” – powiedział wiceminister. Jego zdaniem pacjenci za późno zgłaszają się do lekarza, trafiają do szpitali często już w bardzo złym stanie. „Kontaktujmy się ze swoim lekarzem, korzystajmy z pulsoksymetrów, wtedy szanse na szybszy powrót do zdrowia są większe” - zaapelował Kraska. Dodał, że obecne obostrzenia są w tej chwili wystarczające, trzeba się jednak do nich stosować.

Czytaj też: Przyłbice nie, maseczki tak. Trzeba ostrej dyscypliny

„Jakieś obostrzenia będą”

Wiceminister zdrowia nie chciał spekulować, czy i jakie obostrzenia mogą zostać wprowadzone dodatkowo w najbliższym czasie, przed świętami wielkanocnymi. „Jakieś obostrzenia na pewno jeszcze będą” – stwierdził Kraska.

W związku z pogarszającą się sytuacją rząd ponad tydzień temu zaostrzył poziom obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim. W związku z dużą liczbą zakażeń nauka w klasach I–III wróciła tam do trybu zdalnego, zamknięte są galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.

W ostatnich dniach coraz częściej mówi się, że kolejne województwa mogą zostać objęte zwiększonymi obostrzeniami – mogą to być m.in.: pomorskie, lubuskie i mazowieckie.

Od soboty 26 lutego po przyjeździe z Czech i Słowacji obowiązuje kwarantanna (z wyłączeniem osób zaszczepionych). Przyłbice, chusty i inne zamienniki maseczek nie są już dozwolone –można je stosować tylko jako dodatkowe zabezpieczenie, a obowiązkowo trzeba nosić maseczki.

Czytaj też: Jaką maseczkę wybrać? Przewodnik dla wkurzonych

Football news:

Yaya Toure sent Guardiola a letter of apology: I am waiting for a very long time for a response
Marcelino on the Spanish Cup: You can't win against Barca without suffering. They are used to winning finals
Koeman on the future: It's strange to have to answer such questions. We had a 19-match unbeaten streak
Hans-Dieter Flick: After relegation from the Champions League, I can't sleep well. My eyes can confirm that
Tuchel is Interested in the option of inviting Varane to Chelsea
Barry Ferguson on Kudela's ban for racism: 10 matches is ridiculous. It was necessary for a year
Saka-Europa League Player of the Week