This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

H&M wygrywa 24-letnią walkę z adidasem o paski na ubraniach

24 lata temu adidas pozwał H&M o bezprawne wykorzystanie pasków na ubraniach. Niemiecki koncern uważał, że motyw jest jego znakiem towarowym i rzez wiele lat próbował to udowodnić na drodze sądowej.

Konkretnie poszło o użycie przez H&M dwóch równolegle ułożonych pasków w kolekcji ubrań "Work Out" z 1997 roku, co zdaniem adidasa stanowiło naruszenie ich znaku towarowego w postaci trzech równolegle biegnących pasków. Dwa paski były widoczne na butach, rękawach bluzek i bokach nogawek spodni szwedzkiej marki.

Holenderski sąd przyznaje rację H&M

W ubiegłym roku wyrok w sprawie wydał holenderski Sąd Apelacyjny w Hadze. W orzeczeniu uznano, że pozwany H&M nie naruszył znaku towarowego adidasa. Niemiecka marka wniosła apelację od wyroku do holenderskiego Sąd Najwyższego. W tym tygodniu sąd odmówił rozpatrzenia apelacji. Dodatkowo obciążył adidasa kosztami postępowania kasacyjnego, oszacowanymi przez prawników H&M na 23 tys. euro plus odsetki w przypadku opóźnienia płatności.

Adwokat reprezentujący H&M określa decyzję jako "spektakularny rezultat".

W oświadczeniu wydanym dla mediów przedstawiciele koncernu adidas przyznali, że są "rozczarowani" decyzją  holenderskiego sądu. Firma zapowiada, że będzie nadal korzystać z prawnych środków ochrony swojego znaku towarowego

"Decyzja ta jest zaskakująca, biorąc pod uwagę trzy orzeczenia sądów niższej instancji w tej sprawie, które potwierdziły naruszenie znaku towarowego adidas z trzema paskami. Trójpaskowy znak towarowy adidas jest od wielu lat konsekwentnie używany na produktach odzieżowych adidas i ma wysoce odróżniający charakter. Jest on powszechnie znany na całym świecie - adidas będzie nadal szeroko go używał i promował, tak by jeszcze mocniej podkreślać jego  odrębność i renomę" - napisano w oświadczeniu.

Grupa H&M odnotowała w drugim kwartale wzrost sprzedaży netto o 75 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Firma podała, że ​​sprzedaż netto w drugim kwartale wyniosła 392 miliony funtów. Z kolei sprzedaż netto w okresie sześciu miesięcy br. wzrosła o 12 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku. Zysk wzrósł do 303 mln funtów w drugim kwartale, podczas gdy zysk w okresie sześciu miesięcy wyniósł 186 mln funtów.

Sprzedaż internetowa wzrosła o 40 proc., a w okresie sześciu miesięcy o 47 proc. i stanowiła 38 proc. całkowitej sprzedaży grupy. Z kolei sprzedaż marek portfelowych wzrosła w drugim kwartale o 59 proc.