Poland

Jak Chiny zamierzają rozbić bańkę na nieruchomościach

pokaż komentarz

„Podążaj za żądaniem wczesnego ich wykrycia, wczesnego rozbrojenia, wczesnej kontroli i wczesnego radzenia sobie” – powiedział departament mieszkaniowy hrabstwa Lingshan w południowych Chinach w dyrektywie o możliwych protestach na początku tego roku. „Szefowie firm deweloperskich muszą osobiście wziąć pod uwagę pracę związaną z petycjami i utrzymywaniem stabilności”.

Cenzura prasy i mediów społecznościowych utrudnia ogółowi społeczeństwa poznanie rozmiarów problemów Evergrande, a nabywcom domów i inwestorom Evergrande organizowanie się.

„Rząd może umieścić ich pod obserwacją i wywierać na nich presję poprzez pracodawców lub krewnych, aby nie sprawiali kłopotów” – powiedział Minxin Pei, profesor rządu w Claremont McKenna College, który pisze opracowanie na temat aparatu bezpieczeństwa wewnętrznego Chin.

Codzienne aktualizacje biznesowe Najświeższe informacje o biznesie, rynkach i gospodarce, wysyłane pocztą elektroniczną każdego dnia tygodnia. Wyślij go do swojej skrzynki odbiorczej.


Chiny mają duży wpływ na swoją zdolność do powstrzymania skutków upadku Evergrande. Po tym, jak Xi Jinping, najpotężniejszy od pokoleń przywódca Chin, rozpoczął swoją drugą kadencję w 2017 r., zidentyfikował ograniczanie ryzyka finansowego jako jedną z „wielkich bitew” dla jego administracji. Gdy zbliża się prawdopodobnie trzecia kadencja u władzy, która rozpocznie się w przyszłym roku, może to być politycznie szkodliwe, jeśli jego rząd źle zarządza Evergrande.

Problemem Chin może być jednak to, że zbyt dobrze kontrolują panikę finansową. Ekonomiści w kraju i poza nim twierdzą, że jego zabezpieczenia rozpieściły chińskich inwestorów, przez co zbyt chętnie pożyczają pieniądze dużym firmom, które mają słabe perspektywy na ich spłatę. Jednak w dłuższej perspektywie większe ryzyko dla Chin może polegać na tym, że pójdą w ślady Japonii, która doświadczyła wieloletniej stagnacji gospodarczej pod ciężarem ogromnego zadłużenia i powolnych, nieproduktywnych firm.

Nie sygnalizując na siłę ratowania Evergrande, rząd chiński zasadniczo stara się zmusić zarówno inwestorów, jak i chińskie firmy do zaprzestania kierowania pieniędzy do ryzykownych, mocno zadłużonych firm. Jednak takie podejście niesie ze sobą ryzyko, zwłaszcza jeśli nieuporządkowany upadek zdenerwuje chińskie legiony nabywców domów lub zdenerwuje potencjalnych inwestorów na rynku nieruchomości.

Nagła niewypłacalność Evergrande w zakresie szerokiego zakresu długów „byłaby użytecznym katalizatorem dyscypliny rynkowej, ale mogłaby również popsuć nastroje inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych”, powiedział Eswar Prasad, profesor ekonomii na Cornell University, który jest byłym szefem Oddział Chin w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Niektórzy globalni inwestorzy obawiają się, że problemy Evergrande stanowią „moment Lehmana”, nawiązujący do upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers w 2008 roku, który zwiastował globalny kryzys finansowy. Upadek Evergrande, ostrzegają, może ujawnić inne problemy z zadłużeniem w Chinach i uderzyć w zagranicznych inwestorów, którzy posiadają znaczne kwoty długu Evergrande, oraz innych deweloperów w tym kraju.

Chińscy urzędnicy uważają, że mają sytuację pod kontrolą.

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him