Poland

Kraków chce 10 proc. ludzi wsadzić na rowery

 •  

  pokaż komentarz

  Polak z zerową kondycją fizyczną się zesra na tym rowerze

  @sildenafil: Skąd bierze się kondycja? Z praktyki, nie ma kondycji bez pedałowania. Tydzień na rowerze i kondycja się pojawi. Poza tym nie sądzę, że jest tak źle jak mówisz. Coraz więcej osób jeździ na rowerach, cały czas widuje starsze osoby, które przemykają na rowerach z pełnymi torbami zakupów. Największą barierą jest mentalność, a nie kondycja.

  PS

  To mit, że osoby z niewydolnością serca powinny unikać większego wysiłku fizycznego - uważają niemieccy kardiolodzy, których badania podważają kolejny dogmat w medycynie – pisze „Der Spiegel”.

  Martin Halle, dyr. Centrum Medycyny Sportowej w Monachium, twierdzi, że osoby z niewydolnością serca są w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie fizyczne. Co więcej, jest to dla tych chorych korzystne – przekonuje specjalista.

  W medycynie dogmatem stało się twierdzenie, że chorzy cierpiący na przewlekła niewydolność serca powinni się oszczędzać i unikać większego wysiłku, ponieważ jest to dla nich szkodliwe. Nowe badania sugerują, że jest wręcz odwrotnie – duży wysiłek przedłuża życie chorych.

  Ulrik Wisloff, specjalista medycyny sportowej w Trondheim, już w 2007 r. pisał o tym na łamach pisma „Circulation”. Z jego obserwacji wynikało bowiem, że nie należy zalecać chorym by ograniczali się jedynie do spacerów i niezbyt intensywnej jazdy na rowerze. Lepiej im robi duży wysiłek fizyczny, nawet taki, jaki są tylko w stanie wytrzymać.

  Jak to możliwe? Badania echokardiograficzne wykazały, że mięsień serca ulega korzystnemu przemodelowaniu, dzięki czemu poprawia się wydolność serca i ogólny stan zdrowia chorego.

  Martin Halle postanowił przeprowadzić badania na większej grupie chorych. Niemieccy specjaliści rozpoczęli je w 2009 r. pod nazwą „Smartex” wspólnie z lekarzami z Norwegii, Danii i Holandii.

  Obserwacjami objęto 200 chorych z ciężką i średnią niewydolnością serca, których podzielono na trzy grupy w zależności od intensywności wysiłku fizycznego. W pierwszej pacjenci mieli jedynie spacerować, w drugiej natomiast mogli jeździć na rowerze trzy razy w tygodniu po 45 minut. Czyli zgodnie z obowiązującymi zaleceniami.

  Jedynie w trzeciej grupie chorzy ćwiczyli na siłowni trzykrotnie w tygodniu po 35 minut, ale jednocześnie cztery razy po 4 minuty musieli ćwiczyć przy maksymalnym wysiłku. Taki trening nawet dla ludzi zdrowych jest sporym obciążeniem, ale dla chorych okazał się najbardziej korzystny – twierdzi dr Volker Adams, kardiolog z Lipska.

  Specjalista podkreśla jednak, by osoby cierpiące na niewydolność krążenia nie ćwiczyły intensywnie samodzielnie. Można to robić jedynie pod kontrolą specjalisty.

  https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C393988%2Cosoby-z-niewydolnoscia-serca-powinny-intensywnie-cwiczyc.html

 • Football news:

  Zinchenko and Bernardo Silva will not play against Wolves due to muscle injuries
  Racism doesn't stand a chance. Milan against discrimination
  Puig does not want to leave Barca and will fight for a place in the squad. Koeman advised him to go on loan
  PSG can sign Khedira from Juventus
  Ruediger may leave Chelsea. He wants to play regularly before the Euro
  Tiago Silva: I am motivated by the chance to play at the 2022 world Cup. I will be about 38, I want to be fit
  Arsenal announced the transfer of goalkeeper Runarsson from Dijon