Pieskow wskazał, że Rosja, domagając się gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu, sama jest gotów udzielić podobnych gwarancji.

- Gwarancje bezpieczeństwa nie mogą być jednostronne, to oczywiste. Muszą działać w obie strony - stwierdził rzecznik Kremla dopytywany, czy Rosja, domagając się gwarancji bezpieczeństwa, jest w stanie zaoferować analogiczne gwarancje Zachodowi.

Pieskow przekonywał też, że "to Putin jest politykiem, który nalega, by międzynarodowe relacje były oparte na obustronnym szacunku".

Czytaj więcej

Ukraiński żołnierz

Rzecznik Kremla poinformował, że rozmowa Bidena z Putinem ma rozpocząć się ok. 18 czasu moskiewskiego (ok. 20 czasu polskiego) i "ma potrwać długi". Rozmowa toczyć się będzie za zamkniętymi drzwiami.

Pieskow był też pytany, czy prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy. - Nie wiem, kto będzie siedział obok prezydenta Bidena - odparł. W kontekście Putina stwierdził, że "zawsze przed tak poważnymi negocjacjami" prezydent Rosji "porozumiewa się z odpowiednimi ministrami i dyrektorami departamentów". 

Rozmowa Bidena z Putinem ma rozpocząć się ok. 18 czasu moskiewskiego (ok. 20 czasu polskiego)

USA od kilkunastu dni alarmują, że Rosja koncentruje jednostki przy granicach z Ukrainą, co może być zapowiedzią przygotowań do agresji militarnej przeciwko temu państwu. Moskwa zaprzecza tym oskarżeniom przekonując, że to NATO i Kijów są odpowiedzialne za wzrost napięcia w regionie.