logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Poland

M/F Jan Heweliusz MAYDAY - historyczne nagranie

 •  

  pokaż komentarz

  Przed zatonięciem prom miał 28 wypadków: przechylał się na pełnym morzu, dwukrotnie przewracał się w porcie[3], zderzał z kutrami rybackimi, miał awarię silnika, a we wrześniu 1986 roku wybuchł na nim pożar.

  @reddml: @suqmadiq2ama: @magnuss: Pamiętam tą tragedię gdy byłem dzieciakiem, co roku od 2 roku życia pływałem promami do Szwecji i Niemiec, Danii :O Dopiero teraz czytam dokładnie o tej tragedii, myślałem że to tylko awaria tego frontu a tu się okazuje że tam była cała seria błędów jakby wręcz się starali zginąć. W dodatku tragiczna akcja ratunkowa która dobiła wielu :O

  W noc katastrofy był wyjątkowo silny sztorm. Na bliźniaczym promie Heweliusza – Koperniku na przyrządzie do pomiaru siły wiatru skończyła się skala. Mimo to wszystkie promy wyszły tej nocy w morze, bo ruch był olbrzymi – następne ciężarówki już czekały na nabrzeżu na przeprawę do Szwecji.

  Na raty go naprawiali jakoś między rejsami, warunki poza skalą, ci spóźnieni 2h i gaz w podłoge żeby to nadrobić :O I kogoś Smoleńsk dziwił?! Nic się nie zmienia.

  Jan Heweliusz wyszedł w morze z 2-godzinnym opóźnieniem ze względu na remont furty rufowej. Pięć minut wcześniej port opuszczał prom MF Silesia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Został on zaraz po minięciu pław na torze wodnym na podejściu do Świnoujścia wyprzedzony przez MF Jan Heweliusz, który z pełną prędkością kierował się do Ystad, aby nadrobić opóźnienie.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_promu_Jan_Heweliusz

 • Themes
  ICO