Poland

Papież cywilizacji śmierci wydał encyklikę

pokaż komentarz

Na koniec fragment "Etyki praktycznej" Singera już wprost o eutanazji:

Być może ludzie, którzy widzą, że pewne rodzaje istot ludzkich są zabijane w pewnych okolicznościach, mogą posunąć się dalej i dojść do lego, że nie jest złe zabijanie: innych, niezbyt różniących się od tych danego rodzaju. Czy więc: granica dającego się zaakceptować zabijania będzie stopniowo przesuwana coraz dalej? Czy wobec: braku jakiegokolwiek logicznie uzasadnionego miejsca do zatrzymania się, doprowadzi ostatecznie do utraty szacunku dla ludzkiego życia?

Gdyby nasze prawa zostały zmienione tak, że każdy mógłby przeprowadzić eutanazję, brak wyraźnego rozgraniczenia między tymi, których zabicie może być usprawiedliwione, i tymi, których nie może, stanowiłby realne zagrożenie; ale tego zwolennicy eutanazji nie proponują. Jeśli czyny eutanazyjne mogłyby być przeprowadzone tylko przez lekarza za zgodą drugiego lekarza, nie jest prawdopodobne, że tendencja do zabijania rozpowszechniłaby się, wymykając się spod kontroli społeczeństwa. Lekarze mają już sporą władzę nad życiem i śmiercią przez możliwość powstrzymania się od leczenia. Nikt nie sugerował, że lekarze pozwalający znacznie niepełnosprawnym niemowlętom umrzeć na zapalenie płuc posuną się dalej, by nie podać antybiotyków mniejszościom rasowym czy ekstremistom politycznym. W rzeczywistości zalegalizowanie eutanazji mogłoby posłużyć również jako środek kontroli nad lekarzami, gdyż dałoby opinii publicznej i innym lekarzom wgląd w to, co niektórzy robią teraz z własnej inicjatywy w tajemnicy

Istnieje jednak historyczny materiał, jakkolwiek niewielki, który wskazywałby, że przyzwalający stosunek do zabijania pewnej kategorii ludzkich istot nie prowadzi do załamania się restrykcji przeciw zabijaniu innych ludzi. Starożytni Grecy regularnie zabijali czy porzucali niemowlęta, ale wydaje się, że mieli przynajmniej takie skrupuły przy pozbawianiu życia swoich współobywateli jak średniowieczni chrześcijanie czy współcześni Amerykanie. W tradycyjnych społecznościach eskimoskich było utartym zwyczajem, że mężczyzna zabijał swoich rodziców, ale o zabójstwach innych dorosłych prawie nie słyszano. Wspominam te praktyki nie po to, by zasugerować, że powinny być naśladowane, ale jedynie po to, by pokazać, że można zarysować linię w innych miejscach, niż rysujemy ją teraz. Jeśli tamte społeczeństwa mogły podzielić istoty ludzkie na różne kategorie i odnosić się do nich zgodnie z tym podziałem, to my, z naszymi bardziej rozbudowanymi systemami prawnymi i większą wiedzą medyczną, powinniśmy być zdolni zrobić to samo.

Celem tego nie jest zaprzeczenie, że odejście od tradycyjnej etyki świętości życia nie niesie ze sobą bardzo małego, choć skończonego ryzyka niechcianych konsekwencji. Naprzeciw tego ryzyka musimy jednakże postawić rzeczywistą krzywdę, którą przynosi tradycyjna etyka - krzywdę wyrządzaną tym, których nieszczęście jest niepotrzebnie przedłużane. Musimy także zapytać, czy szeroko rozpowszechniona akceptacja aborcji i biernej eutanazji nie odkryła już niedoskonałości tradycyjnej etyki, co sprawa, że stanowi ona słabą obronę przeciw tym, którym brakuje respektu dla jednostkowego życia. Sensowniejsza, nawet jeśli mniej wyraźnie zarysowana, etyka może w dalszej perspektywie dostarczyć solidniejszego gruntu do przeciwstawiania się nieusprawiedliwionemu zabijaniu.

( Peter Singer, Etyka Praktyczna, Warszawa 2007, ss. 206-208. ). Polecam btw cały rozdział o eutanazji u Petera Singera - https://chomikuj.pl/henioka/PDF/Etyka+Praktyczna+-+Peter+Singer,1647231259.pdf . Jest tam np. o tym, czy powinniśmy się bać, że państwo totalitarne zacznie nadużywać takiego prawodastwa.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude