This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Pilot wylądował na kontenerach na statku handlowym, bo kończyło mu się paliwo!

pokaż komentarz

@titus1: @hahacz: z mojego doświadczenia mam następujące przemyślenia.

Widocznie nauczyli go tylko 75% procent materialu do nauczenia.

@hahacz: faktycznie, jest zawsze część teoretyczna ale ją się zalicza i dopiero przechodzi do praktyki. Z tym co się spotkałem, to w przepisach jest minimalna ilość godzin do wylatania (z instruktorem/bez) na dane ćwiczenie praktyczne. Jeśli instruktor widzi, że można ucznia puścić na lot samodzielny (sprawdzający), to to robi... Jednak przykładowo na ćwiczenie mogą być 2h w powietrzu a uczeń może być gotowy dopiero po 4h ćwiczeń. Czy to oznacza, że opanował 200% materiału? Nie, to oznacza, że jest dupa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

mial niesprawny samolot na skutek czego nie mogl odnalezc swojego lotniskowca, wiec w koncu konczylo mu sie paliwo na srodku morza

@hahacz: to jest takie kuriozum, że głowa mała. Jeśli miał pełne uprawnienia i był pilotem dowódcą, to lot niesprawnym samolotem jest absolutnie jego winą. Nie miał prawa nim startować, a jeśli to zrobił ponosi za to odpowiedzialność. W general aviation pilot licencjonowany robi przegląd samolotu i podpisuje pokładowy dziennik techniczny, że wszystko jest ok. Następnie startuje. Jeśli jest bez licencji, robi to w jego obecności instruktor.


Jeśli jest uczniem, to lot bez radia w obecnych czasach jest absurdalny - instruktor nadzoruje ucznia z ziemi i ma cały czas z nim kontakt.

a zauważyłeś różnicę między autostradą i morzem oraz różnica w cenie samolotu i samochodu?

@titus1: Tak. I tym bardziej poderwanie do lotu niesprawnego samolotu (jak napisaliście) jest totalnie absurdalny.