- Te ostatnie dwa kraje niesamowicie otwierają się na współpracę gospodarczą, a z kolei Rijad chce być kolejną, obok Dubaju, stolicą handlu w regionie Bliskiego Wschodu – mówi Adrian Malinowski komisarz generalny sekcji polskiej na EXPO 2020 w Dubaju.

Polska chce współpracy z krajami arabskimi

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZAE) to pierwszy kraj arabski, w którym odbywa się Światowa Wystawa EXPO. Jednocześnie jest to drugi, zaraz po Arabii Saudyjskiej, partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej (Perskiej). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń-sierpień 2021 r., w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln dolarów (wzrost o 16 proc. w porównaniu z ośmioma miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport – 430,6 mln dolarów (wzrost o 8,5 proc.) i import – 129,8 mln dolarów (wzrost o 49 proc.).

Jeśli idzie o Egipt to od dawna jest on jednym z naszych głównych partnerów w arabskiej Afryce Północnej. Jest to jednocześnie największy z rynków arabskich. Ludność Egiptu przekroczyła już 100 mln mieszkańców. Według danych Banku Światowego w 2020 r. nad Nilem żyło 102,3 mln Egipcjan.

Z kolei Arabia Saudyjska to największa z gospodarek arabskich. W 2020 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Arabii Saudyjskiej wyniósł 700 119 mln dolarów. To więcej niż PKB naszego kraju, który w 2020 r. wyniósł 594 165 mln dolarów. Jak wskazują autorzy raportu Szkoły Głównej Handlowej pt. „Współpraca gospodarcza Polski z krajami arabskimi” to właśnie Arabia Saudyjska jest jedynym krajem arabskim o wyższym poziomie PKB w porównaniu z Polską. Jeśli jednak porówna się PKB per capita to aż 5 państw arabskich wyprzedza nasz kraj. Są to: Katar, ZEA, Kuwejt, Bahrajn i właśnie Arabia Saudyjska. Ta ostatnia to jednocześnie największy partner w handlu Polski z krajami Zatoki Arabskiej (Perskiej). W 2020 r. Arabia Saudyjska miała największy udział w polskim eksporcie ogółem do krajów arabskich. Było to 0,42 proc.

Czytaj więcej

- Państwa z regionu Zatoki Perskiej to dla nas niezwykle atrakcyjny i perspektywiczny - liczący ponad 400 milionów mieszkańców - rynek. Cieszę się ze wzrastającej stopniowo wymiany handlowej między Polską a państwami arabskimi. Od 2016 roku wartość naszych obrotów handlowych wzrosła o prawie 35 proc. i już przekroczyła 7 mld dolarów. Liczę na to, że w kolejnych latach ten trend zostanie podtrzymany - mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.

Co prawda gros wydarzeń o charakterze gospodarczym odbywa się teraz w Dubaju na EXPO to jednak 5 grudnia br., a więc w przeddzień Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, Prezydent RP Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Katarze. Prezydent spotkał się w Dosze z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem Bin Hamadem Al Thanim. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska, ale Andrzej Duda zwrócił też uwagę na szanse rozwoju współpracy w innych obszarach gospodarki. - Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył Prezydent RP.

Dwustronne umowy

- Podczas EXPO w Dubaju polscy przedsiębiorcy odbywają setki spotkań z kontrahentami z Bliskiego Wschodu. A Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze to jedno z dwóch największych wydarzeń gospodarczych z udziałem Polski podczas całego EXPO. Wydarzenie jest podzielone na dwie ścieżki tematyczne: 1 – poświęconą promocji eksportu i 2 – poświęconą możliwościom inwestycyjnym. Promocja eksportu i przyciąganie inwestycji zagranicznych do Polski to są również zadania PAIH – mówi Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH. W forum biorą udział firmy z całego regionu, a liczba uczestników to prawie 1000 osób.

- Dziś podpisane zostaną 4 dwustronne porozumienia o charakterze gospodarczym. Dwa zawrze nasza Agencja. Pierwsze z Dubai Multi Commodities Centre. To największa na świecie strefa ekonomiczna z ponad 19 tys. firm, w której działają już również polskie przedsiębiorstwa. Drugie z Dubai Global Connect. Dubai Global Connect to emiracka koncepcja stworzenia wielkiego hubu handlowego, który będzie zaopatrywał w towary w promieniu 8 tys. km. Swym zasięgiem ma objąć całą Afrykę, Europę i dużą część Azji. Emiratczycy już zaprosili nas do promocji polskich mebli i mody. Będzie to permanentna strefa wystawiennicza o powierzchni ponad 1 mln metrów kwadratowych. Teraz jest ona w trakcie budowy. Z kolei Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podpisze porozumienie z Etihad Credit Insurance, a Krajowa Izba Gospodarcza z Federation of UAE Chambers of Commerce & Industry - wylicza Słomkowski.

Czytaj więcej

Zapewnienie bezpiecznej wymiany handlowej jest drugim filarem nowego systemu wsparcia eksporterów pr

- Nasze porozumienie z Etihad Credit Insurance obejmie m.in. współpracę polskich i emirackich firm na rynkach trzecich co ma szczególne znaczenie dla rozwoju naszego eksportu na rynkach afrykańskich, na których przedsiębiorcy z ZEA działają z sukcesami – podkreśla Janusz Władyczak, prezes KUKE.

- Nasza aktywność gospodarcza to nie tylko to co się dzieje na Forum i na EXPO w naszym pawilonie, który do 4 grudnia odwiedziło już 335 tys. gości, ale cały szereg imprez targowych, w tym największe na świecie targi nowych technologii - Gitex, na których wystawiają się polskie firmy, zarówno na stoisku narodowym, jak i stoiskach indywidualnych. Łącznie w EXPO i targach weźmie udział ponad 2,5 tys. polskich firm – wskazuje z kolei Malinowski.

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze w Dubaju współotworzył Thani bin Ahmed Al. Zeyoudi, minister stanu

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze w Dubaju współotworzył Thani bin Ahmed Al. Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Artur Osiecki

Po odbywającym się dziś Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym, w którym m.in. wziął udział Thani bin Ahmed Al. Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, już jutro (7 grudnia) na EXPO będzie świętowany Narodowy Dzień Polski (Polish National Day).