Poland

Rekordowe liczby niewypłacalności w 2020 r.

W III kw. liczba niewypłacalności opublikowanych w oficjalnych źródłach - Monitorach Sądowych i Gospodarczych sięgnęła 369. W ciągu trzech kwartałów 2020 r. opublikowano informacje o 849 niewypłacalnościach, czyli o 12 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej w obecnej dekadzie - poinformował Euler Hermes.

III kwartał 2020 r. to bez wątpienia najgorszy kwartał w historii w kontekście niewypłacalności polskich firm. W lipcu w oficjalnych źródłach opublikowano ich 131, w sierpniu 111 i we wrześniu 127.

W ocenie firmy, kontynuacja przez trzy miesiące z rzędu - lipiec, sierpień i wrzesień - wysokiej liczb niewypłacalności świadczy o trendzie stałego ich wzrostu, a nie tylko o publikacji orzeczeń odłożonych w czasie.

Z analiz Euler Hermes wynika też, że w ciągu 9 miesięcy 2020 r. wzrost liczby niewypłacalności w usługach sięgnął 50 proc. rok do roku, w sumie było ich 292.

Rekordowa w XXI w. jest też liczba niewypłacalności firm produkcyjnych. Wzrost rok do roku w II kwartale wyniósł 32 proc., a w ciągu 9 miesięcy - 16 proc., co przekłada się na 228 firm.

W III kwartale o 45 proc., do 48 wzrosła liczba niewypłacalnych hurtowni. Euler Hermes zwraca uwagę, że duża ich część dotyczyła tych dystrybuujących towary konsumpcyjne czy materiały budowlane, czyli te cieszące się popytem.

Firma zwraca też uwagę na najwyższą w tym stuleciu miesięczną liczbę niewypłacalności w usługach - 54 firmy we wrześniu. To efekt orzeczeń, które zapadały we wrześniu i sierpniu, a były składane niewiele wcześniej – czyli w warunkach pełnego otwarcia sektora usług, wsparcia go przez tzw. „bony turystyczne” czy znacznego zmniejszenia skali wyjazdów zagranicznych i tym samym preferencji dla krajowego sektora turystyki - zauważa Euler Hermes.

Football news:

Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two