Wariant koronawirusa wykryty w Republica Południowej Afryki i Botswanie, któremu Światowa Organizacja Zdrowia przypisała grecką literę omikron, zawiera 32 mutacje w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa. Naukowcy obawiają się, że zaobserwowane w wariancie B.1.1.529 zmiany sprawią, iż będzie on bardziej odporny na działanie szczepionek, niż dotychczas obserwowane szczepy.

Firmy Pfizer i BioNTech prowadzą obecnie badania, które dadzą odpowiedź, czy dopuszczona do użycia szczepionka jest skuteczna przeciwko nowemu wariantowi. Zapowiedziano, że wysyłka nowej wersji, dostosowanej do nowego wariantu, może nastąpić w ciągu około 100 dni.

Czytaj więcej

Poza RPA i Botswaną pojedyncze zakażenia omikronem potwierdzono dotąd w Wielkiej Brytanii, Hongkongu, Australii, Włoszech, Izraelu, Belgii i Czechach. Badane są także przypadki z Holandii, Niemiec, Austrii i Danii.

Reagując na wykrycie nowego wariantu koronawirusa, rządy kolejnych państw wprowadzają bądź rozważają wprowadzenie obostrzeń. W sobotę władze Izraela poinformowały o wprowadzeniu zakazu wjazdu wszystkim obcokrajowcom do kraju. Izrael stał się w ten sposób pierwszym państwem, który całkowicie zamknie swoje granice w odpowiedzi na pojawienie się omikrona. Premier Naftali Bennett zapowiedział, że zakaz potrwa 14 dni. Władze mają nadzieję, że w tym czasie pojawi się więcej informacji na temat skuteczności szczepionek na Covid-19 przeciwko omikronowi. - Nasze robocze hipotezy są takie, że ten wariant jest już obecny w prawie każdym kraju – powiedziała minister spraw wewnętrznych Ajjelet Szaked. Według niej „szczepionki są skuteczne, chociaż nie wiemy jeszcze w jakim stopniu”.

Obywatele Izraela wjeżdżający do kraju, nawet zaszczepieni, będą musieli poddać się kwarantannie - zapowiedział Bennett. Zakaz wejdzie w życie w niedzielę o północy.

Z kolei Francja zdecydowała, że każdy obywatel, który miał styczność z osobą zakażoną wariantem omikron, będzie podlegać kwarantannie, niezależnie od tego, czy jest zaszczepiona, czy nie. Wielka Brytania wprowadziła obowiązkowe testy dla wszystkich przyjezdnych oraz dziesięciodniową kwarantannę dla osób mających kontakt z zakażonym. Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty poinformował, że obawy dotyczące mniejszej skuteczności szczepionek przy zakażeniu wariantem Omikron są uzasadnione.

Czytaj więcej

Ze względu na nowy wariant wirusa kolejne państwa zawieszają też loty z południa Afryki. - Bardzo dużo wskazuje na to, że takie restrykcje zostaną wprowadzone, i to na poziomie unijnym - mówił w piątek w Radiu Zet, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Autopromocja

Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

W wydanym w sobotę stanowisku zespół ds. Covid-19 przy prezesie Polskiej Agencji Nauk stwierdził, że „to co budzi niepokój w przypadku wariantu B.1.1.529 Omicron, to fakt, że w Republice Południowej Afryki w czasie zaledwie kilku dni stał się on wariantem większościowym, zastępując wcześniejszy wariant delta”. Zdaniem zespołu „należy przygotować się na zagrożenie, co w razie konieczności pozwoli na szybkie podjęcie zdecydowanych działań”.