Rafał Trzaskowski uważa, że sprawą fundamentalną jest uświadomienie społeczeństwu, że wyprowadzenie Polski przez PiS z Unii Europejskiej jest realne.

Powtarzane często przez premiera Morawieckiego stwierdzenie, że "polexit to fake news" i "ordynarne kłamstwo", Trzaskowski ocenił jako przejaw naiwności albo braku wiedzy Morawieckiego.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: Polexit to fake news. To szkodliwy mit

Unia to zbyt poważna Wspólnota, by przenosić ją w świat bajkowych opowieści. To miejsce obopólnych korzyści, ale również rzeczywistych wyzwań dla wszystkich krajów Unii. Wyzwań, do rozwiązywania których Polska musi stawać jako podmiot - przekonuje premier Mateusz Morawiecki.

Jest albo skrajnie naiwny, albo niedouczony, albo po prostu uprawia tępą propagandę - powiedział polityk. - Wszyscy wiemy, że to nie odbędzie się tak, że oto prezes Kaczyński - bo Morawiecki nie ma nic do gadania - wyjdzie na mównicę i powie: wychodzimy z Unii Europejskiej.

Stopniowe wyprowadzanie Polski z UE upatruje w wyroku Trybunału Konstytucyjnego, stawiającego Konstytucję ponad prawem UE i  w marginalizacji Polski w Unii. To wszystko, zdaniem Trzaskowskiego, krok po kroku oddala Polskę od UE.  -  I  albo zaraz Kaczyński zorganizuje nam referendum, albo Unia sama stwierdzi, że nie chce współpracować z Polską i z Węgrami.

Czytaj więcej

Trzaskowski jest zdania, że największym kłamstwem prezesa PiS jest twierdzenie i konflikcie między polską konstytucją a traktatami UE. - Otóż nie ma żadnego konfliktu. I traktaty unijne i konstytucja jasno mówią o tym, że sądy muszą być niezwisłe i nie mogą być na pstryczek prezesa- uważa prezydent stolicy.

Podkreślił, że UE jest wspólnotą opartą na wspólnych wartościach i gwarantuje Polsce bezpieczeństwo, a każdy, kto igra członkostwem Polski w UE, igra z bezpieczeństwem Polski i Polaków i nie ma pojęcia o racji stanu.

.- Jeżeli ktoś chce nas wypchnąć w szarą strefę pomiędzy Unią a Rosją, to znaczy, że jest albo samobójcą albo idiotą- powiedział Rafał Trzaskowski.

Autopromocja

CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ