Poland

Uczelniane newsy

Nowe kierunki, trendy, wydarzenia i inwestycje. Sprawdzamy, co słychać na uczelnianych kampusach.

Uczelnie szkolnictwo wyższe

 źródło: Materiał prasowy

Pokazy, wystawy, eksperymenty, spotkania z naukowcami, konkursy z nagrodami. To tylko część atrakcji tegorocznej Nocy Naukowców w Szczecinie, która jest organizowana w ostatni piątek września wraz z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. Tej nocy nie śpi cała Europa, ponieważ projekt European Researchers’ Night odbywa się we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej i ma na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca.

Co przygotowali szczecińscy naukowcy? Na gości czeka m.in. pokaz masażu psiego serca. A może wolicie zobaczyć drukarkę do betonu, którą stworzyli młodzi inżynierowie z ZUT? Albo chcecie się przekonać, jak można pisać na klawiaturze bez użycia rąk, lub marzycie o rozmowie z robotem?
Wszystkie wydarzenia odbędą się 28/29 września na terenie uczelni. Więcej na stronie internetowej.

W Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach powstaje nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych. Jego zadaniem będzie profesjonalne kształcenie przyszłych pielęgniarek. Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych ma kosztować prawie 2,6 mln zł. Projekt w całości zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Centrum będzie pełniło funkcję wirtualnego szpitala, w którym studenci zdobędą lepsze umiejętności praktyczne, dzięki czemu będą czuć się pewniej w pierwszym kontakcie z pacjentami.

Są już znane wstępne wyniki tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Warszawski. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach orientalistycznych: japonistyce (25 osób na miejsce) oraz koreanistyce (22). Popularne były także ekonomia, zarządzanie – specjalność międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie (22), dziennikarstwo i medioznawstwo – specjalność public relations i marketing medialny (19), oraz sinologia (18). Oblegany okazał się też nowy kierunek chemia medyczna, gdzie o jedno miejsce starało się 16 osób. To inżynierskie studia interdyscyplinarne obejmujące wiedzę z zakresu chemii poszerzoną o wybrane zagadnienia z nauk medycznych, biologicznych, farmaceutycznych i nauk pokrewnych. Kierunek prowadzony będzie we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Firmy rodzinne założone i zarządzane przez członków rodziny są w niezłej kondycji, ale w przeciwieństwie do innych firm z sektora MŚP są narażone na specyficzne problemy, które mogą doprowadzić do ich upadku. Jakie to problemy? Poznać je można na studiach II stopnia zarządzanie rozwojem przedsiębiorstwa – perspektywa właścicielska w Akademii Leona Koźmińskiego.

Oferta skierowana jest do osób, które obecnie lub w niedalekiej przyszłości będą przejmować kluczowe funkcje w przedsiębiorstwach, do właścicieli firm, sukcesorów, następców w istniejących biznesach. Na zajęciach analizowane są aktualne case’y z polskiego rynku. Nauka odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych metod, takich jak gry decyzyjne, symulacje, systemy ERP, CRM, systemy zarządzania procesami.

Football news:

Lampard on 3-0 with Watford: a dry Win at home, three goals scored-Chelsea played very well
Pulisic on 3-0 with Watford: Chelsea needed this win. We are confident that we can get into the top 4
Rebic scored 9 goals for Milan in 11 Serie A matches
Mikel Arteta: getting Arsenal into the Champions League seemed impossible a few weeks ago
Бав Bayern won the gold double in Germany for the 13th time
Neuer provided an assist in the German Cup final with Bayer
Sarri about 4:1 with Torino: Juve had a false sense of security after a couple of goals