Romania

CSM CSU Oradea a terminat pe primul loc

"Leii roșii" au dispus din nou de SCM U Craiova, cu scorul de 75-68.

Scris de Gavril Nuțiu - "Leii roșii" au dispus din nou de SCM U Craiova, cu scorul de 75-68.

Tripla campioană a României a trecut cu bine de “dubla” de la Craiova, disputată pe parcursul a doar trei zile. După victoria de joi, din Cupa României, echipa noastră a câștigat și meciul contând pentru ultima etapă din Grupa valorică A a Ligii Naționale. În urma acestui succes, CSM CSU este lidera clasamentului înaintea părții secunde a sezonului regulat, Top 6.

Meciul a fost dominat de formația orădeană, care s-a aflat în permanență la conducere pe tabela de marcaj. Echipa craioveană și-a dorit mult o victorie, care i-ar fi permis să se califice în Top 6, dar “leii roșii” au fost superiori. CSM CSU s-a detașat la 12 puncte la finele sfertului trei, scor 48-60. În ultimele minute, antrenorul Cristian Achim a trimis pe teren toți jucătorii din lot. Rezultatul final, 68-75, a consemnat victoria meritată a echipei noastre.
În prima etapă din Top 6, CSM CSU Oradea va juca în deplasare cu SCM Timișoara.

CASETA TEHNICĂ
Sala Polivalentă din Craiova. Spectatori: circa 800
SCM U Craiova – CSM CSU Oradea 68-75 (15-21, 17-19, 16-20, 20-15)
SCM U Craiova: Pratt 15 (3×3), Diculescu 9 (1×3), Porter Troupe 17 (3×3), Laser 20 (3×3), B. Țîbîrnă, Byrd, Năsturescu, Stoyanov, Mulumbu 7. Nu au jucat: Berceanu, Bagairea. Antrenor: Aleksandar Todorov. Asistent: A. Vlăsceanu
CSM CSU Oradea: K. Richard 11, Watson 2, Valeika 11 (1×3), Petrescu 4, Zekovic 4, Vl. Marinău, Broussard 10 (1×3), T. Fometescu, Barnette 12. Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Milan Mitrovic
Arbitri: Ciprian Stoica, Laurențiu Grigoraș, Șerban Rașoga. Comisar FR Baschet: Marian Oprea

Citiți principiile noastre de moderare aici!