Romania

Speranțele de calificare renasc pentru CSM CSU Oradea

Scris de Gavril Nuțiu - CSM CSU Oradea a câștigat cu scorul de 87-73 meciul din deplasare cu Kataja Basket.

„Leii roșii” s-au reabilitat după eșecul de acasă cu Patrioti Levice (scor 91-93), obținând o victorie spectaculoasă pe terenul formației Kataja Bascket (Finlanda).

Meciul a contat pentru etapa a doua din Grupa J a FIBA Europe Cup. Prin acest succes, echipa noastră reintră în cărțile calificării în faza următoare a competiției, în timp ce Kataja Basket pierde aproape orice șansă de a se clasa pe unul din primele două locuri ale grupei. Formația finlandeză și-a adjudecat primul sfert al întâlnirii, scor 23-21, dar orădenii au trecut la conducere în sfertul secund, scorul la pauza mare fiindu-ne favorabil cu 45-43.

„Leii roșii” și-au mărit avantajul în secvența a treia a partidei, conducând cu 70-61. Ecartul a crescut și mai mult în sfertul patru, iar meciul s-a încheiat cu un succes categoric al echipei noastre, scor final 87-73. Formația gazdă s-a bazat cu precădere pe aruncările de la distanță, având nu mai puțin de 39 de încercări, din care 13 reușite.

„Leii roșii”, care au jucat de data aceasta cu lotul complet, au dominat tactic întâlnirea și au obținut o victorie incontestabilă.

Etapa viitoare, CSM CSU Oradea va juca tot în deplasare, cu lidera grupei, Legia Varșovia, la 1 noiembrie.

CASETA TEHNICĂ

Motonet Areena din Joensuu

Kataja Basket – CSM CSU Oradea 73-87 (23-21, 20-24, 18-25, 12-17)

Kataja Basket: Sibande 36 (5×3), Egekeze 14 (2×3), Lindberg 6 (2×3), Knihtinen 6 (2×3), Singleton 3 (1×3), Hirvonen 2, Permanto 2, Tumba 2, Donzo. Nu a jucat: Purmonen. Antrenor: Petri Virtanen. Asistent: Teemu Turunen

CSM CSU Oradea: Tarolis 18, Freeman 14, Neal 13 (1×3), Pearson 14 (1×3), K. Richard 13 (1×3), Gotcher 7, N. Markovic 5, Nicolescu 3, Baciu, T. Gheorghe. Nu au jucat: Năstruț, Schmidt. Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Radovan Markovic

Citiți principiile noastre de moderare aici!