I AIK:s klack visades under en match 2019 på Friends Arena banderoller riktade mot de poliser som var inblandade i det polisingripande 2018 då Eric Torell, 20, sköts ihjäl med tre skott.
Torell hade Downs syndrom samt autism och sprang omkring och lekte med ett leksaksvapen när han sköts till döds. De tre inblandade poliserna friades efter händelsen, något som väckte stor vrede.
Vid den aktuella matchen mellan AIK och Örebro höll AIK-klacken upp olika banderoller:
"[Polisman 1], [polisman 2], [polisman 3] beväpnade igen i samhällets tjänst. Gör samhället en tjänst och skjut er själva. Smutsiga mördare"
"25 skott för att avrätta en förståndshandikappad. Det behövs bara tre i era pannben"
En man i 30-årsåldern och en kvinna i 20-årsåldern åtalades för bland annat grovt förtal för innehållet. Tingsrätten ansåg att det som stod på banderollerna var brottsligt men frikände på grund av att de åtalade inte hade uppsåt.
I hovrätten åberopade åklagaren ny bevisning, bland annat material från en rekonstruktion som polisen genomfört. Svea hovrätt ansluter sig dock till tingsrättens bedömning och fastställer den friande domen mot duon.