Sweden
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

”Oroväckande” rymning – terrormisstänkt jagas

Den terrormisstänkte 21-åringen rymde från ett fängelse i Wandsworth i sydvästra London.
Den terrormisstänkte 21-åringen rymde från ett fängelse i Wandsworth i sydvästra London. Foto: News Licensing/TT

Han tros ha klamrat sig fast under en lastbil – och rymt från häktet. En dramatisk rymning av en terrormisstänkt tidigare soldat väcker stor uppmärksamhet i Storbritannien och 150 antiterrorpoliser söker efter 21–åringen.

LONDON Tidigt på onsdagsmorgonen kom en lastbil med matvaror till fängelset i Wandsworth i sydvästra London. I köket jobbade den 21-åriga terrormisstänkte och före detta soldaten. När lastbilen körde i väg var han spårlöst försvunnen.

Det var han fortfarande på fredagen, trots Londons många övervakningskameror och ett stort polispådrag. Över 150 antiterrorpoliser uppges delta i sökinsatsen.