V živo: zelena luč za Dončića, mlačen začetek Dallasa

četrtek, 26. 10. 2023; 4.24 Osveženo: 0 minut

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

LIGA NBA, 25. oktober

0,22

termometer

Avtorji: M. P., Špela Lenart

Denver Nuggets in Phoenix Suns so dobili uvodni tekmi sezone lige NBA, v noči na četrtek pa bo zaigralo še 24 klubov, med njimi tudi Dallas Mevericks z Luko Dončićem. Nastop kapetana slovenske izbrane vrste je bil dolgo časa pod vprašajem, uro pred tekmo pa je trener Jason Kidd potrdil, da bo Dončić zaigral, a bo njegova minutaža nekoliko omejena.

Nikola Jokić
Sportal Denver na krilih Jokića do gladke zmage nad LA Lakers

LIGA NBA, 25. oktober:

Nova sezona, novo rivalstvo

Nova sezona, novo rivalstvo. Po petih sezonah v najmočnejši ligi na svetu zdaj že izkušeni Luka Dončić proti francoskemu čudežnemu dečku in novincu v ligi NBA Victorju Wembanyami, ki je bil spomladi prvi izbor San Antonio Spursov. In merita se že na prvi tekmi.

Dončić je zadnja dva dni je že treniral brez omejitev, a je bil kljub temu njegov nastop vse do zadnjega pod vprašajem. Kljub temu je na koncu dobil zeleno luč, tako kot tudi Dwight Powell (bolezen) in Jaden Hardy (gleženj). "Luka bo zaigral, a bo njegova minutaža nekoliko omejena," je pred srečanjem sporočil Kidd. Ta je v ogenj na začetku poslal peterko Derrick Jones Jr., Grant Williams, Kyrie Irving, Maxi Kleber in Dončić, na klopi pa je tako nasproti od pričakovanj pustil novinca v ligi centra Derecka Livelyja II, ki je v prvi postavi začenjal pripravljalne tekme. Srečanje so bolje odprli gostitelji, ki so hitro povedli s 6:0, nato pa je s svojo prvo trojko odgovoril Dončić. Prve minute nove sezone niso prinesle želenega zasuka v igri v obrambi Dallasa, saj je ob napadih Spursov kapljalo iz vseh strani, za vodstvo s 13:7 je svoj prvi koš, natančneje trojko, za San Antonio ob huronskem navdušenju domačih navijačev dosegel devetnajstletni prvi izbor zadnjega nabora Victor Wembanyama, ki je v San Antoniu že sprožil pravo wembymanio.

Victor Wembanyama | Foto: Guliverimage Victor Wembanyama Foto: Guliverimage

Da še ni nared za največje napore, je Dončić jasno pokazal dobrih pet minut pred koncem prve četrtine, ko je pri zaostanku z 19:26 zahteval menjavo, po nekaj minutah počitka pa se je tik pred koncem prve četrtine vrnil na parket in ekspresno asistiral na alley-oop Livelyju II, ki je dosegel zadnji dve točki v prvi četrtini. V San Antoniu so gledalci v prvih dvanajstih minutah videli bore malo obrambe, San Antonio pa je prvo četrtino dobil s 43:36.

Kaj se je dogajalo na drugih tekmah?

Z zmago so sezono odprli eni izmed favoritov za šampionski prstan Boston Celtics, ki so na prvi tekmi s 108:104 ugnali New York Knicks. Pri Bostonu je Jayson Tatum dosegeel 34 točk in enajst skokov, Kristaps Porzingis je dodal 30 točk in osem skokov. Za Knicks sta R.J. Barrett in Immanuel Quickley prispevala 24 točk.

Bam Adebayo je dosegel 22 točk in osem skokov. | Foto: Reuters Bam Adebayo je dosegel 22 točk in osem skokov. Foto: Reuters

Cade Cunningham (30 točk, 9 asistenc) še zadel trojko in Pistons približal le na točko zaostanka, ekipi pa nato do konca obračuna nista več našli poti do koša, zmaga pa je tako ostala v Miamiju. Prvi strelec domače ekipe je bil Bam Adebayo z 22 točkami in osmimi skoki.

S točko razlike so zmagali tudi košarkarji Cleveland Cavaliers, ki so s 114:113 ugnali Brooklyn. Junak obračuna je z zadeto trojko 13 sekund pred koncem postal Donovan Mitchell, ki je tehtnico prevesil na stran Clevelanda. Mitchell in Max Strus sta dosegla po 27 točk, pri Nets je Cam Thomas dosegel 36 točk.