Slovakia

5 dôvodov, prečo povedať “nie” energetickým nápojom

Aj keď sú tieto nápoje mimoriadne obľúbené, často sa zabúda na ďalšie účinky, ktoré sa vám zrejme nebudú páčiť. Pritom existujú omnoho zdravšie náhrady ako doplnky stravy na zvýšenie energie či správne cvičenie.

#1 Ach ten cukor

Vôbec nie je výnimkou, že v jednej plechovke energetického nápoja bežne dostupného na Slovensku vypijete 14 - 17 kociek cukru. Pravidelnou konzumáciou tak môžete “pripraviť pôdu” obezite alebo cukrovke.

Áno, existujú aj “light” verzie bez cukru. Majte však na pamäti, že cukor sa kvôli chuti musí nejakým spôsobom nahradiť, najčastejšie sladidlami. Umelými.

#2 Kofeín ako pre slona

Poriadne nakopnutie o veľkosti dvoch či viacerých káv, to už je dávka hodná aj najväčšieho suchozemského tvora. Podľa caffeine informer sa hodnota kofeínu v energetických nápojoch pokojne vyšplhá aj cez 300 miligramov. Vedeli ste, že pre priemerného človeka predstavuje bezpečná dávka 200 mg kofeínu denne? Znamená to, že už nemáte ďalší “priestor” ani len na rannú kávu.

Nadmerné dávky kofeínu spôsobujú často triašku, nervozitu, poruchy spánku, podráždenosť. Časté alebo pravidelné prekračovanie vašich kofeínových hraníc môže mať negatívny vplyv na srdcovo-cievnu sústavu.

#3 Deti vás vidia a opakujú

Pokiaľ trávite čas pitím “energeťákov” pred deťmi, pričom ich konzumáciu ospravedlňujete tým, že toho potrebujete zvládnuť viac, vlastne ich k tomu učíte. Príprava na skúšku alebo písomku môže byť u dieťaťa neskôr tiež sprevádzaná pitím energetických nápojov. Uvedomte si však, čo môže taká nálož kofeínu urobiť s detským telom.

Podľa odborníkov môžu mať nadmerné hladiny kofeínu nachádzajúce sa v energetických nápojoch nepriaznivé účinky na kardiovaskulárny, neurologický, gastrointestinálny, obličkový a endokrinný systém detí. (Zdroj: WebMD).

#4 Môžete ich hravo (a zdravo) nahradiť

Únava a vyčerpanie sú prejavmi niečoho, čo vášmu telu chýba:

TIP: L-tryptofán je prírodná esenciálna aminokyselina, ktorú v dnešnej dobe vyhľadávajú najmä vyťažení ľudia. Je známa najmä tým, že ovplyvňuje syntézu serotonínu v mozgu. V ľudskom tele spolupracuje s vitamínom B6. Ten pomáha správnemu fungovaniu vašej imunity, nervovej sústavy i psychiky.

#5 Namiesto energetických nápojov doplnky na zvýšenie energie

Prírodné doplnky stravy môžu splniť skvelú službu vo forme zvýšenia energie a odbúrania únavy. Ktoré to sú?

Obrátiť sa môžete na kombináciu horčíka a vitamínu B6, obľúbenú dvojicu proti vyčerpanosti a únave. Prispieva k správnej látkovej premene, ktorá je extrémne dôležitá pri tvorbe energie. Okrem toho dokáže podporiť psychickú pohodu, takže okrem nabudenia vám navodí aj lepšiu, pohodovejšiu náladu. Táto verzia je dokonca vhodná aj pre vegánov.

Football news:

Inter have not yet decided on Conte's future. Everything will be decided after the Europa League
Haji resigned as Viitorul's coach
Karim Benzema: Ronaldo's Game made me love football
Sanchez will break his contract with Manchester United and leave for Inter for free. It will receive 7 million euros a year
Lautaro Martinez: we will Continue to do everything possible for Inter
Albert Ferrer: Barca need to become independent of Messi. Others should play more
Conte on rumors about Juve: I will sue whoever wrote this, as well as the editor-in-chief of this newspaper