Slovakia

Abrams: USA budú Guaidóa uznávať za prezidenta aj v prípade neúspechu

Osobitný veľvyslanec USA vo Venezuele Elliott Abrams, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Guaidó sa za dočasného prezidenta vyhlásil z pozície predsedu parlamentu. Parlament je jedinou štátnou inštitúciou vo Venezuele, v ktorej má väčšinu opozícia.

Washington 4. augusta (TASR) - Osobitný vyslanec Spojených štátov pre Venezuelu Elliott Abrams verí, že kľúčové svetové veľmoci budú uznávať venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta bez ohľadu na výsledok nadchádzajúcich parlamentných volieb vo Venezuele. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Spojené štáty a väčšina západných a latinskoamerických krajín už neuznáva za venezuelského prezidenta Nicolása Madura z dôvodu obvinení z podvodov vo voľbách v tamojších prezidentských voľbách v roku 2018. Maduro aj napriek tomu ostáva v krajine pri moci.

Guaidó sa za dočasného prezidenta vyhlásil z pozície predsedu parlamentu. Parlament je jedinou štátnou inštitúciou vo Venezuele, v ktorej má väčšinu opozícia.

Najväčšie opozičné strany v pondelok oznámili, že plánujú parlamentné voľby bojkotovať. Obávajú sa, že budú zmanipulované.

Abrams v utorok vyhlásil, že Spojené štáty budú aj po týchto voľbách uznávať Guaidóa za dočasného prezidenta, pričom verí, že rovnako budú postupovať aj iné krajiny.

"Guaidóa uznalo za prezidenta okolo 60 krajín a očakávam, že všetky ho budú uznávať aj bez ohľadu na tieto zmanipulované voľby," povedal Abrams senátnemu výboru pre zahraničné vzťahy.

Abrams dodal, že Spojené štáty svoj postoj nezmenia ani v prípade víťazstva kandidáta Demokratickej strany Joea Bidena v novembrových amerických prezidentských voľbách.

Football news:

Stefano Pioli: I Am happy with Tonali and Braim's performance. They can help Milan a lot
Manchester City bought Ruben Dias for 68 million euros and sold Otamendi to Benfica for 15 million
West ham are ready to rent Rugani with a buy-out option. Juve want to sell the defender for 18 million euros
Ansumane Faty: Playing with Messi is a dream since childhood. Now it's a reality
Rio Ferdinand: Sancho is a talent of a generation, but he will not solve the fundamental problems of Manchester United
Emery about 0:4 with Barcelona: I Take the blame for the 1st half. You need to do much more to win
Leicester beat Manchester City away: Pep coach concedes five for the first time, Vardy scores most for Guardiola