Slovakia

Afganistan hlási prvé prípady nákazy britským variantom koronavírusu

V súčasnosti v Afganistane neplatia žiadne obmedzenia súvisiace s koronavírusom. Školy, obchody, trhy, reštaurácie, mešity i úrady sú tak otvorené.

Kábul 28. marca (TASR) - V Afganistane potvrdili prvé prípady nákazy tzv. britským variantom koronavírusu. Pozitívne testy malo v provincii Nangarhár na východe krajiny sedem ľudí, ktorí nedávno cestovali do susedného Pakistanu, uviedol v nedeľu hovorca afganského ministerstva zdravotníctva pre agentúra DPA.

Úrady vyhľadali 148 ľudí, ktorí boli v kontakte s infikovanými v posledných desiatich dňoch, a rovnako ako nakazených ich poslali do karantény.

V súčasnosti v Afganistane neplatia žiadne obmedzenia súvisiace s koronavírusom. Školy, obchody, trhy, reštaurácie, mešity i úrady sú tak otvorené.

Zdravotnícki predstavitelia očakávajú, že možná tretia vlna nákazy bude v Afganistane menej závažná ako v iných krajinách, pretože v prvej a druhej vlne sa už nakazilo mnoho ľudí. Okrem toho je viac ako polovica obyvateľov mladšia než 18 rokov, uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva.

V Afganistane evidujú od začiatku pandémie viac ako 56.000 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 2470 úmrtí súvisiacich s covidom. Skutočné počty sú však podľa predpokladov oveľa vyššie, keďže zdravotnícke zdroje krajiny sú obmedzené a testovacie kapacity nízke. Testy dosiaľ podstúpilo len okolo 335.000 z vyše 32 miliónov obyvateľov.

Afganistan vo februári dostal od Indie prostredníctvom programu COVAX, ktorý má najmä chudobným krajinám pomôcť s dodávkami vakcín, pol milióna dávok očkovanej látky spoločnosti AstraZeneca. Odvtedy podľa oficiálnych údajov zaočkovali 20.200 príslušníkov bezpečnostných síl a 55.000 civilistov. Prioritne v krajine očkujú zdravotníkov, učiteľov a novinárov, dodáva DPA.

Football news:

And now the consequences of the Super League: the Premier League expels top-6 managers from the committees, UEFA also promises sanctions
The battle is won, but the war continues. Defender of the Canadian national team Cornelius on the verdict in the Floyd case
Beppe Marotta: Milan, Juve and Inter have invested 1 billion euros in transfers in recent years. Now it is impossible
Bilbao will not host Euro 2020 matches as decided by UEFA
Barnes on Super League: This is not a victory for the fans, but for those who will exploit them. Two elite groups were competing
The 29-year - old Mason is the youngest coach in the history of the Premier League. He replaced Mourinho at Tottenham
Holand missed a penalty in the match against Union. Reuss finished the ball in the goal