Slovakia

Ako osláviť Veľkú noc s deťmi? Zabavte sa tradičnou hrou našich predkov

Čo sa v článku dozviete?

Príchod jari sa u nás aj v zahraničí oslavuje po dlhé stáročia. Keďže Veľká noc je pohyblivý sviatok, každý rok jej prislúcha iný dátum. Slávi sa vždy v prvú nedeľu po prvom splne mesiaca od jarnej rovnodennosti, posúva od druhej polovice marca až do konca apríla. Tento rok slávime Veľký piatok 2. apríla, Veľkonočnú nedeľu 4. apríla a obľúbený Veľkonočný pondelok 5. apríla 2021. 

Zvyky a tradície Veľkej noci

Veľká noc sa spája s mnohými zvykmi. Oslavy jari v minulosti začínali na Zelený štvrtok, kedy sa podľa ľudových tradícií musel každý pri východe slnka umyť rannou rosou. Na Veľký piatok sa chlapci chodili potápať do potoka, v sobotu gazdinky vypekali a po nedeľnej omši sa mohlo začať hodovať. 

Veľkonočná oblievačka 31. marca 1997 v Selci6fotiek v galérii

Veľkonočný pondelok bol časom zábavy. Typickým zvykom pre tento sviatok je šibanie vŕbovými korbáčmi a oblievačka, ktorá mala ženám a dievčatám zaručiť zdravie i krásu po celý rok. Koledníci za odmenu dostávali kraslice, prípitok aj peniaze. Na stole nesmeli chýbať domáce mäsové špeciality, vajíčka na rôzne spôsoby ani koláče.

Na hľadanie veľkonočných vajíčok sme takmer zabudli

Ďalším zvykom bolo, že deti na lúke hľadali kraslice, ktoré pre ne ukryl veľkonočný zajačik. Vajíčkobranie alebo egg hunt má dávne korene v našich končinách. Túto pôvodne germánsku tradíciu poznali naši predkovia už v 16. storočí. Milý zvyk sa neskôr udomácnil vo Francúzsku, Rakúsku, USA a Anglicku. U nás vajíčkobranie vytesnila šibačka a oblievačka, čo je tak trochu škoda, lebo dobrodružné hľadanie maškŕt je pre deti veľkou zábavou.

Na archívnej snímke z 8. apríla 1966 veľkonočné zvyky v Domaniži6fotiek v galérii

Vajíčkobranie je podobné hre na schovávačku. Maľované alebo čokoládové vajíčka môžete ukryť na dvore, záhrade, ale aj vo vnútri. Je to ideálna zábavná aktivita pre celú rodinu na spoločné trávenie nadchádzajúcich sviatkov. Aby bolo hľadanie o niečo jednoduchšie aj pre tie najmenšie deti, dajte im malú nápoveddu. Napríklad v podobe kreslenej mapy, na ktorej budú vyznačené miesta s ukrytým pokladom. Zvyšok hry je jednoduchý - kto prvý vajíčko vypátra, tomu aj zostane, a kto nájde čokoládové, ten si ho hneď zje.

Aktuality.sk6fotiek v galérii

Prečo nosí vajíčka práve zajac?

Veľkú noc oslavovali naši predkovia ešte pred vznikom kresťanského sviatku, ktorý poznáme dnes. Germáni v tomto období vítali jar oslavami bohyne plodnosti Eostre. Z jej mena vznikol aj anglický názov pre Veľkú noc: easter. Symbolom tejto bohyne bol práve zajac. O tom, že je toto zvieratko pre Germánov posvätné, písal aj folklorista Jacob Grimm v knihe Germánska mytológia.

Ako začal nosiť vajcia? V jednom zo starodávnych príbehov prišla bohyňa Eostre na Zem neskôr, ako zvyčajne, čím predĺžila zimu. Po príchode si všimla vtáčika so zamrznutými krídlami, kvôli ktorým už nemohol lietať. Z ľútosti ho premenila na bieleho zajaca. Bol rýchlejší a ľahko sa pred poľovníkmi ukryl v snehu, no svoje pestrofarebné vajíčka už mohol znášať len raz za rok, počas festivalu bohyne Eastre.

Germánska bohyňa prináša jar6fotiek v galérii

Zajac ale nebol jediným zvieratkom, ktoré nosilo veľkonočné vajíčka. V Česku robila deťom radosť sliepočka, škovránok či líška, v každom regióne sa tradovali iné príbehy. Veľkonočný zajačik sa tu znovu objavil koncom 19. storočia s poviedkou Kraslice od Krištofa Šmídu. 

Pripravte deťom veselú Veľkú noc

Zapojte tento rok do vajíčkobrania malých šibačov aj vy.  Aké prekvapenia nájdu ukryté v dome či na dvore? Ak nestíhate vajíčka nafarbiť a ozdobiť, spoľahnite sa na sladkú nádielku v podobe nových vajíčok Milka Funny Egg naplnených chrumkavými čokoládovými cukríkmi. Čokoládové vajíčka s veľkonočným motívom Milka Funny Egg sú dostupné v 50 g balení, odporúčaná cena 1,49 €.

Medzi symboly Veľkej noci nepochybne patrí aj zajačik. Doprajte šibačom moment prekvapenia a potešte ich zajačikom Milka Bunny z najjemnejšej čokolády z alpského mlieka. Veľkonočný zajačik Milka Bunny je dostupný v 45 g balení, odporúčaná cena 1,19 €.

Zabudnutá tradícia zabaví vás i deti.6fotiek v galérii

Čím viac koledníkov, tým viac zábavy. O férovú výslužku pre všetky deti sa postará balenie 4 vajíčok Milka s krémovou náplňou. Čokoládové vajíčka sú naplnené mliečnou penou alebo lahodnou náplňou s Oreo sušienkami. Milka Egg’n’Spoon Milk Creme a Egg’n’Spoon Oreo v predaji za odporúčanú cenu 4,05 €.

Ak u vás na stole čokoláda nikdy dlho nevydrží, potešte šibačov plyšovou hračkou. Zajac, kuriatko, alebo kravička v balení ukrývajú Mini Eggs, Oreo tyčinky a dve čokoládové kravičky. Milka Plushes sú dostupné v 96 g balení, odporúčaná cena 6,99 €.

Článok vznikol v spolupráci so značkou Mondelēz Slovakia

Milka pr clanok

Advertisement

Football news:

The 29-year - old Mason is the youngest coach in the history of the Premier League. He replaced Mourinho at Tottenham
Holand missed a penalty in the match against Union. Reuss finished the ball in the goal
The Italian Football Federation will not punish Juve, Milan and Inter for participating in the Super League
Parma scored for Juventus from the penalty spot. Ronaldo stood in the wall and did not jump
The Premier League wants to remove the managers of the big six clubs from the league committees because of their participation in the Super League
PSG President Al-Khelaifi has been elected head of the Association of European Clubs. He succeeded Agnelli
One of the moments that determine the direction of humanity. Forward of the Canadian national team Ricketts on the verdict in the Floyd case