Slovakia

Ako štát vybabral s niektorými dôchodcami

Dôchodca Milan Zámečník patril k špičke elektrotechnických montérov v Československu pred rokom 1989. Bol pri výstavbe mnohých fabrík, výrobných hál aj kancelárskych priestorov vo vtedajších spriatelených socialistických štátoch.

Aj keď za túto robotu dostával veľmi dobrú mzdu a odmeny, dnes poberá len minimálny dôchodok. Penzista má preto veľmi ťažké srdce na štát. Nepáči sa mu, ako dopadla jedna skupina ľudí na pracovnom odpočinku.

Podľa neho celý problém spočíva v tom, ako sa po dôchodkovej reforme začali prepočítavať starobné penzie. Dnes Sociálna poisťovňa pri výpočte prihliada na zárobok človeka v jeho druhej časti pracovného života.

Zjednodušene povedané, kto zarába pred odchodom na penziu viac, dostane aj vyšší dôchodok. Smolu majú tí ľudia, ktorí však mali vyššie mzdy na začiatku svojho produktívneho života. A práve to je aj prípad pána Milana.

Po návrate z vojenčiny na začiatku 70. rokov minulého storočia si spravil maturitu na elektrotechnickej priemyslovke. S maturitným vysvedčením sa mu v tom čase otvorili dvere do socialistického sveta.

„Pochodil som polovicu Európy, od Poľska až po bývalú Juhosláviu. U našich severných susedov sme napríklad vybudovali moderný hydinársky priemysel. Keďže išlo o odbornú robotu, tak sme dostávali aj veľmi slušnú mzdu,“ rozrozprával sa.

V tom čase zarábal približne dvojnásobok oproti slovenskému priemeru, ktorý bol vtedy na úrovni približne dve tisíc korún ( hovoríme o roku 1971).

Všetko sa ale zmenilo po roku 1989. Práca v zahraničí sa pre neho skončila v dôsledku nedostatku objednávok, v existenčných problémoch sa ocitol aj jeho zamestnávateľ.

„Pamätám si, ako nás v roku 1991 na ministerstve hospodárstva presviedčali, aby sme namiesto úradu práce išli na živnosť. Hovorili nám, ako to bude dobré a prvých 5 rokov nebudeme musieť platiť odvody a podobne,“ spomína.

A tak začal rozvážať tovar pre nemecký koncern Siemens. Jednou z podmienok ale bolo nové nákladné auto. Musel si požičať a postupe splácať pôžičku. Okrem toho v tom čase jeho obe deti študovali.

Veľa peňazí mu nezostávalo a preto platil minimálne odvody. Neskôr robil aj šoféra pre vinársky závod. Táto pezinská firma začiatkom minulého desaťročia ale skončila.

Keď sa išiel prihlásiť na úrad práce, tak mu pracovníčka poradila, aby išiel radšej do predčasného dôchodku.

„V tom čase dosahovala nezamestnanosť vyše 17 percent. Takýmto spôsobom sa snažili upravovať štatistiky. Veľmi sa mi to nepozdávalo, ale nakoniec som sa nechal presvedčiť, lebo žiadnu inú robotu som si nevedel zohnať,“ pokračoval.

Vedel, že pre skorší odchod bude mať nižšiu penziu o približne štvrtinu. Prekvapilo ho však to, že okrem toho mu dôchodok skrátili aj na základe novely zákona z roku 2006.

Podľa nových pravidiel mu totiž vypočítali priemerný osobný mzdový bod len od roku 1984 až po odchod do penzie. Väčšinu tohto obdobia mal však príjem nižší, ako bol priemerný zárobok v národnom hospodárstve.

To mu znížilo konečnú penziu o ďalších 20 percent. Práve toto považuje pán Milan za nespravodlivosť.

„Prečo by mala byť zvýhodnená nejaká skupina ľudí. Veľa ľudí niekedy pracovalo na základe úkolovej mzdy a mali vyšší príjem v mladosti,“ dodal.

Dôchodca poukazuje, že dnes dostáva 337,2 eur, čo zodpovedá penzii upratovačky, ktorá vykonávala nízko kvalifikovanú prácu.

Viackrát požiadal o prepočítanie penzie, ale vždy dostal od Sociálnej poisťovne rovnakú odpoveď. Sociálka argumentuje tým, že pri výpočte sa musia držať len zákonom stanovených podmienok a všetko je v súlade s legislatívou. 

Sťažoval sa aj na ministerstve práce, ale aj to dalo za pravdu Sociálnej poisťovne. Bývalý šéf rezortu práce Ľudovít Kaník pripúšťa, že novela zákona počas jeho ministrovania nie je spravodlivá voči všetkým penzistom.

„Pôvodne sme chceli, aby sa priemerný osobný mzdový bod vypočítaval zo všetkých odpracovaných rokov. Bohužiaľ, Sociálna poisťovňa nemala k tomu všetky potrebné údaje, a tak sme museli vychádzať len z tých údajov, ktoré boli k dispozícii,“ vysvetľuje Kaník.

Podľa neho ide len o prechodné obdobie, pretože každým rokom sa zväčšuje obdobie, za ktoré sa vyrátava dôchodok. Postupne by sa mala táto nespravodlivosť odstrániť.

Pán Milan upozornil, že on nie je jediný poškodený. Pozná viacerých penzistov, ktorí prišli o časť svojho dôchodku v dôsledku takéhoto výpočtu. Rovnako tak pozná dôchodcov, ktorí zarobili na súčasnom systém, keďže mali vyšší príjem až v závere svojho pracovného života.

Snažili sme sa získať aj presné čísla poškodených ľudí, avšak Sociálna poisťovňa takéto údaje nemá k dispozícii.

Penzista sa už obrátil aj na súd v Štrasburgu, ale odtiaľ dostal odpoveď, že najskôr musí využiť slovenské súdy. A tak sa rozhoduje, či sa pustí do boja so slovenskými úradmi. 

Football news:

Soljanke scored for Bournemouth in the Premier League for the first time in 39 matches. In total, the forward has 60 League games and 2 goals
Toby Alderweireld: People don't see how hard Tottenham work
Arteta is about 1:2 Tottenham Hotspur: a Huge impact. I am disappointed and dissatisfied
Vardy scored his 23rd goal in the Premier League and leads the list of scorers. He has 4 goals in 3 matches
Mourinho on the victory over Arsenal: We are happy. Even in the last minutes, everything was under control
Zinedine Zidane: People always talk about Real Madrid, because This is the most important club in history
Lukas Podolski: Sane hasn't reached the top level yet. He needs to play for the national team, win the Euro or the world Cup