Slovakia

Americký súd dal za pravdu cukrárovi, ktorý odmietol upiecť svadobnú tortu gejom

Zrušil tak verdikt súdu nižšej inštancie v americkom štáte Colorado, podľa ktorého bolo rozhodnutie cukrára Jacka Phillipsa nezákonnou diskrimináciou, uviedla stanica BBC.

Porota najvyššieho súdu pomerom hlasov 7:2 rozhodla, že verdiktom coloradského súdu došlo v súlade s prvým dodatkom americkej ústavy k porušeniu Phillipsových ľudských práv. Kauza svadobnej torty je podľa väčšinového názoru poroty „učebnicovým príkladom“ uplatňovania „ústavných slobôd v nových kontextoch“.

Cukrár Phillips, ktorý v roku 2012 odmietol Davidovi Mullinsovi a Charliemu Craigovi svadobnú tortu upiecť, sa odvolával na svoje náboženské presvedčenie. Tento konzervatívny kresťan tvrdil, že „tvoriví umelci“majú právo rozhodnúť o tom, čo chcú predávať.

Colorado patrí k dovedna 22 americkým štátom, ktoré sa vo svojich antidisktiminačných zákonoch venujú sexuálnej orientácii. Práve preto bolo možné, aby Craig a Mullins prípad v tomto štáte vyhrali, priblížila BBC. Najvyšší súd však rozhodol, že verdikt z Colorada bol voči cukrárovi predpojatý.

Aktivisti bojujúci sa práva homosexuálov už skôr vyjadrili obavy, že takýto verdikt by mohol stanoviť precedens, na základe ktorého by sa homosexuálne manželstvá posudzovali inak ako heterosexuálne.

Najvyšší súd sa však zaoberal výlučne Phillipsovým prípadom a jeho rozhodnutie neznamená, že kvetinári, fotografi a ďalší môžu odteraz homosexuálnym párom odmietnuť poskytovanie svojich služieb.

Football news:

Barca President on the Real Madrid match: VAR always favours one team. I have an unpleasant feeling
Faty scored the 9,000 th goal in the history of Barcelona
Griezmann scored in La Liga for the first time since February with a pass from Messi
Suarez came out on the 3rd place in the list of the best Barca Goalscorers in history
Guardiola lost 3 away games in a row in the League for the first time in his career
About Lautaro Marotta: He has not shown the slightest desire to leave
Conte on 1:2 with Bologna: Inter's Level is much lower than expected