Slovakia

Assange stále nemá na ekvádorskej ambasáde prístup na internet

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. Foto: TASR/AP
Londýn 4. júna (TASR) - Ekvádorská ministerka zahraničných vecí María Fernanda Espinosaová v pondelok uviedla, že zatiaľ nie je známe, kedy bude zakladateľovi stránky WikiLeaks Julianovi Assangeovi, ktorý sa už viac ako päť rokov ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, znovu umožnený prístup na internet. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa Espinosaovej Assange nedodržiava dohodu, že nebude zasahovať do politiky iných krajín. "Nateraz mu teda nie je umožnený prístup na internet," povedala šéfka ekvádorskej diplomacie.

Ekvádor zakázal Assangeovi koncom marca prístup na internet pretože svojím správaním v podobe zverejňovania príspevkov na sociálnych médiách ohrozoval dobré vzťahy, ktoré táto krajina má s Britániou, zvyškom EÚ a inými krajinami.

Ekvádor poskytol 46-ročnému Austrálčanovi politický azyl po tom, ako v júni 2012 našiel útočisko na ekvádorskom veľvyslanectve v britskej metropole.

Quito mu poskytlo ochranu preto, že mu vtedy v súvislosti s údajným znásilnením hrozilo vydanie na stíhanie do Švédska. Zároveň mu potenciálne hrozilo aj vydanie zo Švédska do USA, kde by ho zrejme čakal prísny trest v spojitosti so zverejňovaním amerických tajných dokumentov na stránke WikiLeaks. Assangeovi hrozí aj zatknutie v Británii, kde porušil podmienky kaucie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Football news:

Simeone on the chances against Leipzig: I don't go to extremes. Right now we are only thinking about the game with Betis
Roma offered 3 million euros for the lease of Smalling for another year and 15 million for the buyout. Manchester United wants 25 million euros. Roma wants to keep the defender Chris Smalling, the rights to which belong to Manchester United
Setien Pro Champions League: the Game with Napoli is key. It is fair that Barcelona play at home
Nani: As children, we were starving, and there were rats and lizards running around the house. I realized that God wants me to help my family by becoming a football player
Real Madrid will consider proposals for Jovic. The option of selling is not excluded
Mikel Arteta: Mourinho was invited to make Tottenham the winning team
Failure of the VAR in the last English tour: on Thursday, all three decisions on penalties were recognized as mistakes