Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Automobilky vítajú zvýhodnené odpisovanie investícií

Automobilový priemysel podľa šéfa zväzu negatívne hodnotí zníženie výšky superodpočtu na výdavky na výskum, vývoj a inovácie.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR privítal schválenie poslaneckého návrhu na zvýhodnené odpisovanie investícií s vyššou pridanou hodnotou, odmietol však súčasné zníženie superodpočtu na výdavky na výskum, vývoj a inovácie zo súčasných 200 % na 100 %. O zmenách rozhodlo plénum Národnej rady (MR) SR v stredu (27. 10.) v novele daňového poriadku.

„Schválená novela zákona, ktorá podporuje investície, je prínosom pre celý, nielen automobilový priemysel. Sme radi, že naše dlhodobé snaženie sa podarilo pretaviť do takého návrhu, ktorý práve v tejto dobe transformačných zmien nasmeruje investície do moderných technológií v priemysle. Slovensko tak vyslalo signál a veríme, že to bude mať pozitívny vplyv na príchod nových investícií,“ uviedol prezident ZAP Alexander Matušek. ZAP dlhodobo poukazoval na chýbajúci nástroj systémovej podpory investícií v slovenskom zákonodarstve.

Automobilový priemysel však podľa šéfa zväzu negatívne hodnotí zníženie výšky superodpočtu na výdavky na výskum, vývoj a inovácie. Podľa zamestnávateľov je to v príkrom rozpore s deklaráciami snáh o zvyšovanie pridanej hodnoty produkcie a budovanie znalostnej ekonomiky. ZAP sa obáva, že táto zmena môže pribrzdiť aktivity priemyselného výskumu a vývoja na Slovensku. „Zastávame názor, že podpora rozvoja investícií do nových progresívnych technológií a systematický prístup k stimulácii priemyselných výskumných a vývojových aktivít by mali ísť ruka v ruke,“ dodal Matušek.