Slovakia

Belgický premiér chce návrat detí džihádistov zo Sýrie

Archívna snímka - belgický premiér Alexander De Croo v Bruseli 27. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Premiér podľa agentúry AFP varoval, že podmienky v táboroch, ktoré sú plné osôb zadržiavaných od porážky teroristickej skupiny Islamský štát (IS), sa zhoršujú.

Brusel 4. marca (TASR) - Belgicko musí urobiť všetko pre to, aby zaistilo bezpečný návrat detí belgických džihádistov, ktoré zadržiavajú v táboroch kontrolovaných Kurdmi na severe Sýrie. Uviedol to vo štvrtok predseda belgickej vlády Alexander de Croo.

Premiér podľa agentúry AFP varoval, že podmienky v táboroch, ktoré sú plné osôb zadržiavaných od porážky teroristickej skupiny Islamský štát (IS), sa zhoršujú. Vyhlásil, že osobám mladším ako 12 rokov sa musí umožniť návrat domov. Konštatoval, že ide o približne 30 detí.

De Croo varoval pred rizikom radikalizácie detí v týchto táboroch: "V týchto táboroch sú zajtrajší teroristi a my to nemôžeme dovoliť."

Podľa AFP nemenovaný odborník OSN začiatkom februára uviedol, že v táboroch, kde zadržiavajú asi 64.000 ľudí, väčšinou žien a detí, došlo k "neľudskému" zaobchádzaniu.

Belgicko a Francúzsko patria medzi európske krajiny, z ktorých odišlo k IS najviac džihádistických bojovníkov, keď v roku 2011 vypukla vojna v Sýrii. Odvtedy boli obe krajiny terčom útokov zo strany IS vrátane útoku v Bruseli v roku 2016, pri ktorom bolo zabitých 32 ľudí, a v Paríži v roku 2015, kde džihádisti zavraždili 130 ľudí.

Football news:

Ancelotti's 2-2 win over Tottenham: One of Everton's best home games. The fate of entering the European Cup will be decided in the last game
Mourinho on Pogba's words about him: I don't care what he says. Not Interesting
Mourinho on Everton penalty: No comment. Having experience, I just laugh at such moments
Kane came out on the 7th place in the list of the best scorers of the Premier League. He has 164 goals
Yaya Toure sent Guardiola a letter of apology: I am waiting for a very long time for a response
Marcelino on the Spanish Cup: You can't win against Barca without suffering. They are used to winning finals
Koeman on the future: It's strange to have to answer such questions. We had a 19-match unbeaten streak