Slovakia

Bratislavská župa hodnotí tri roky svojho pôsobenia, uplynulý bol poznačený pandémiou

predseda BSK Juraj Droba

Zdroj: BSK

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) hodnotí tri roky svojho pôsobenia. Napriek pandémii nového koronavírusu, ktorá kraj výrazne zasiahla v minulom roku aj po finančnej stránke, sa podľa vedenia kraja podarilo pokračovať, pripraviť či spustiť viaceré veľké a dôležité projekty.

Predseda BSK Juraj Droba zdôraznil, že sa zároveň preukázala opodstatnenosť a význam samosprávnych krajov. "Ak by som to mal zhrnúť, bola to jazda vo viacerých zmysloch slova. Pandémia nám síce zásadným spôsobom zasiahla do práce a rozpočet utrpel veľké straty a mínusy, ale pokračovali sme v projektoch, ktoré boli rozpracované. A pustili sme sa do obrovských projektov, ktoré budú prelomové," skonštatoval na štvrtkovej tlačovej konferencii Droba.

Riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan nezabudla pripomenúť, že kraj sa na začiatku pandémie stal priekopníkom opatrení. Podľa podpredsedu BSK pre zdravotníctvo Juraja Štekláča bol pre zdravotnícky odbor najrozsiahlejším projektom zapojenie kraja do celoplošného testovania, značné množstvo práce v tomto smere ešte len príde. "Prvý rok bol konsolidačný, druhý bol rozvojový a tretí koronový," zhodnotil Štekláč.

Podľa podpredsedov Bratislavského kraja zodpovedných za jednotlivé gesčné oblasti sa aj napriek pandémii, ktorá poznačila posledné obdobie, podarilo za posledné tri roky viacero projektov. Podľa podpredsedníčky BSK pre dopravu Alžbety Ožvaldovej je síce "veľa práce pred nami, ale veľmi veľa práce je aj za nami a sú vidieť výsledky."

V oblasti dopravy sa vyzdvihujú okrem diaľničného obchvatu Bratislavy kroky na zlepšenie dopravy a cestovania, zriadenie novej cestárskej spoločnosti, budovanie nových záchytných parkovísk či cyklotrás, ale tiež rozsiahle rekonštrukcie ciest. Koncom januára by malo byť odovzdané stavenisko pre budúci cyklomost medzi Vysokou pri Morave a Marcheggom, ktorý spojí Slovensko s Rakúskom, v júni by sa mala prepojiť Triblavina so starou Seneckou cestou.

Bratislavský kraj rozbehol rekonštrukciu viacerých kľúčových kultúrnych objektov a historických pamiatok, púšťa sa tiež do náročnej rekonštrukcie Divadla Aréna, ktorú kraj považuje za svoju vlajkovú loď. Snahou v tejto oblasti je tiež hľadanie ďalších financií, napríklad na rozbehnutie malých kreatívnych centier.

Medzi priority v rámci sociálnych služieb patrí podľa podpredsedu BSK Mikuláša Krippela deinštitucionalizácia, podpora centier včasnej intervencie, zvýšenie kapacít zariadení pre klientov so sklerózu multiplex, demenciou či Alzheimerovovou chorobou, či pomoc autistickým klientom v detskom i dospelom veku. V oblasti školstva kladie dôraz na otváranie takých študijných odborov, ktoré kopírujú požiadavky trhu práce. V rámci ochrany životného prostredia ide kraj podľa jeho podpredsedníčky Eleny Pätoprstej príkladom, zdravie a život obyvateľov berie veľmi vážne.

Župa spustila testovanie na COVID-19 pre zamestnancov v kľúčovej infraštruktúre

Špeciálne mobilné odberné miesto (MOM), ktoré sa nachádza v areáli Úradu BSK bude slúžiť najmä pre testovanie na COVID-19 ľudí zamestnaných v kľúčovej infraštruktúre. Využiť ho teda budú môcť zdravotníci, pracovníci v sociálnych službách i v školstve, vodiči dopravného podniku, policajti, vodári či smetiari.

(TASR)

Football news:

Carragher on replacing Salah against Chelsea: I thought it was strange
Liverpool are Interested in Coulibaly
Golovin - the best player of Monaco in February according to the fans
Man City is preparing for Zinchenko a contract for 5 years with a salary of 90 thousand pounds a week (Claret&Hugh)
Salah's agent put an end to the tweet after replacing the player in the 62nd minute of the match with Chelsea
Ozil was carried off on a stretcher in the Fenerbahce match. He may miss at least a month due to injury
Bayern do not intend to buy Coulibaly from Napoli this summer