Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Bratislavský kraj rokoval s vodičmi autobusov o prestupe k novému dopravcovi Arriva

Na pôde Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v piatok rokovali zástupcovia autobusových dopravcov a šoférov o možnostiach prestupu vodičov autobusov k novému dopravcovi BSK spoločnosti Arriva. Ten od 15. novembra nahradí Slovak Lines, ktorému sa skončí zmluva 14. novembra.

„Hlavnou témou stretnutia boli najmä podmienky pre vodičov autobusov – mzdy, sociálne zázemie, parkovanie autobusov či pracovné povinnosti,“ uviedol v tlačovej správe riaditeľ komunikačného odboru BSK Michal Feik.

Radi by mali súčasných vodičov

„V spolupráci s novým dopravcom vyvíjame všetko potrebné úsilie na to, aby prechod od pôvodného poskytovateľa prebehol hladko. Radi by sme v autobusoch mali aj naďalej súčasných vodičov z prímestských autobusov,“ skonštatoval predseda BSK Juraj Droba a dodal, že preto všetky zainteresované strany prizvali na spoločné rokovanie k odovzdaniu služby.

„Cieľom je po 15. novembri zachovať úroveň dopravy tak, ako na to naši cestujúci boli zvyknutí doteraz, s tým, že kvalita bude už len stúpať,“ doplnil.

Najdôležitejšiu časť diskusie tvorili otázky týkajúce sa pracovných podmienok vodičov autobusov.

Zástupcovia odborovej organizácie ZV OZ KOVO pri Slovak Lines Bratislava predložili novému dopravcovi Arriva Mobility Solutions sériu otázok týkajúcich sa základnej mzdy, pohyblivej zložky či preplácania cestovných nákladov.

Odpovede dostanú aj písomne

„Pýtali sa aj na výplatný termín, sociálne zázemie, služobné cesty a prejazdové kilometre. Zástupcov zamestnancov zaujímal tiež pracovný čas, nadčasy, pohotovosť, organizácia pracovného času a čistenie autobusov,“ vymenoval Feik.

Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva na Slovensku László Ivan odpovedal na otázky vodičov, pričom im zároveň deklaroval, že zástupcovia odborárov dostanú odpovede na všetky otázky aj písomne najneskôr v pondelok 18. októbra.

Celková hodinová mzda vodiča v spoločnosti Arriva bude vo výške 7,37 eura v hrubom, vrátane pohyblivej zložky mzdy.

„Pohyblivá zložka mzdy bude vyplácaná za kvalitu odvedenej práce a za dodržanie spotreby nafty. V krátkom mesiaci môže hrubá mzda vodiča predstavovať 1 500 eur, v dlhom mesiaci môže predstavovať viac ako 1 700 eur pri započítaní nadčasovej práce, prípadne sviatkov,“ poznamenali zástupcova spoločnosti Arriva.

Majú už takmer dvesto záujemcov

Podľa zmluvy uzatvorenej s BSK prináleží vodičom valorizácia mzdy až do výšky päť percent ročne, ktorú bude preplácať samosprávny kraj.

„Nad rámec týchto päť percent budú preplácané ešte aj všetky zvýšenia mzdy vyvolané legislatívnymi zmenami,“ dodal Feik.

Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva uviedol, že od začiatku náboru evidujú už bezmála 200 prihlásených záujemcov na pozíciu vodiča a pri tejto príležitosti vyzval zástupcov odborovej organizácie, aby tlmočili vodičom súčasného dopravcu, že majú eminentný záujem práve o zamestnanie vodičov, ktorí pôsobia v spoločnosti Slovak Lines.

„Ak sa vodiči prihlásia do 30. októbra, vieme zohľadniť ich preferencie na zadelenie spojov resp. liniek. Naším záujmom je zachovať komfort tak pre cestujúcich, ako aj samotných vodičov. Ponúkame vodičom kontinuitu na ďalších 10 rokov,“ zdôraznil László Ivan.

Vodičom vyjdú v ústrety

Ako dodal, Arriva má pripravený areál v blízkosti autobusovej stanice pre parkovanie autobusov spolu so zázemím pre vodičov.

Diskutovanú tému nízkopodlažných autobusov ozrejmili zástupcovia BSK, ktorí uviedli, že povinnosť prevádzkovať dopravu prostredníctvom nízkopodlažných autobusov je podmienkou kraja, ktorá je zakotvená priamo v zmluve, a teda nízkopodlažnými autobusmi by musel disponovať každý dopravca, ktorý by zmluvu plnil.

Adrián Rác zo spoločnosti HB Reavis Group a člen Dozornej rady Slovak Lines deklaroval, že ak budú mať vodiči záujem prestúpiť k novému dopravcovi, sú pripravení vyjsť im v ústrety a uvoľniť ich k 14. novembru.

Vypravia nové moderné autobusy

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) úspešne ukončil súťaž na nového autobusového dopravcu, ktorý bude cestujúcim poskytovať služby od 15. novembra.

„Pre cestujúcich sa zvýši kvalita aj atraktivita verejnej hromadnej dopravy v regióne, a to najmä vďaka novým a moderným autobusom,“ skonštatoval Feik.

Spoje budú na seba lepšie nadväzovať a zmenou postupne prejde aj vizuál autobusových zastávok či cestovné poriadky.

„Samosprávny kraj zlepšuje ekonomiku prevádzky, a tiež výrazne posilňuje svoje právomoci pri kontrole výkonov,“ uzavrel.