Slovakia

Bratislavský kraj spustil kampaň o postupe pri liečbe koronavírusu

Odporúčania sa týkajú životosprávy či hygieny, zabúdať netreba ani na psychické zdravie. Radí tiež, ako postupovať pri vysokom krvnom tlaku či ťažkostiach s dýchaním či kedy volať záchrannú službu.

Bratislava 24. januára (TASR) – Bratislavský samosprávy kraj (BSK) spustil informačnú kampaň so základnými informáciami o tom, ako treba postupovať pri liečbe nového koronavírusu a na čo netreba zabudnúť, ak človek dostane pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Odporúčania sa týkajú životosprávy či hygieny, zabúdať netreba ani na psychické zdravie. Radí tiež, ako postupovať pri vysokom krvnom tlaku či ťažkostiach s dýchaním či kedy volať zdravotnú záchrannú službu.

"Od obyvateľov dostávame veľa otázok, čo v takomto prípade robiť. Keďže neexistuje žiadny oficiálny návod, rozhodli sme sa pre verejnosť spustiť informačnú kampaň. Myslime na to, že zdravie je len jedno a treba sa oň starať," odkazuje predseda BSK Juraj Droba. 

Dôležitý je oddych, dostatok spánku a pitie dostatočného množstva tekutín, ideálna je voda alebo bylinkový čaj. Jesť treba výživné a zdravé jedlá a užívať tiež vitamín D a C, selén či zinok. Zabúdať netreba ani na správnu hygienu a časté vetranie. Pozornosť treba venovať aj psychickému zdraviu, je dobré napríklad udržiavať sociálny kontakt s blízkymi cez telefón alebo internet. Ak je to nevyhnutné, treba vyhľadať pomoc odborníka.

Ak sa človek lieči na vysoký krvný tlak a nameria si nízky tlak, napríklad pre horúčku alebo dehydratáciu, kraj odporúča kontaktovať všeobecného lekára. Dôležité je taktiež sledovať dychovú frekvenciu. V odporúčaniach, ktoré kraj zverejnil aj na svojej webovej stránke, nájdu obyvatelia informácie o tom, ako postupovať v prípade náhleho zhoršenia dýchania, čo treba užiť v prípade suchého kašľa alebo ak sa objavia ťažkosti s dýchaním pri námahe.


Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Ignorovať netreba ani prípady, keď má človek mierne príznaky, ale inak sa cíti zdravý. Ak sa objaví horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, treba vyhľadať lekársku pomoc. Kraj odporúča napríklad aj obstarať si z lekárne domáci CRP test. "Pomocou neho sa dá z krvi zistiť, či sa v dýchacích cestách oslabených vírusom nerozbieha aj bakteriálna superinfekcia, proti ktorej je potrebné predpísať antibiotiká," vysvetľuje kraj. Teplotu si treba merať viackrát denne.

"Je dobré s privolaním sanitky príliš dlho neotáľať, ale ani sa neunáhliť. Pokiaľ máte subjektívny pocit, že vaše dýchanie je veľmi obmedzené a nedarí sa vám zraziť teplotu klasickými spôsobmi, volajte sanitku," prízvukuje Juraj Štekláč, podpredseda BSK pre oblasť zdravotníctva. 

Football news:

Jota misses the match with Sheffield due to illness, Alisson-due to the death of his father
Loew is ready to consider the return of Muller, Hummels and Boateng to the national team
Solskjaer on the arm of Hudson-Odoi: It's a penalty. I'm blind if this is the natural position of the hand
Tuchel on 0:0 with Manchester United: Chelsea were very close to winning. I am completely satisfied
Bruno is 1-0 for 7 games against the big Six this season in the Premier League. He scored only for Tottenham (1-6)
Antonio Conte: Inter were 15 points behind Juve before I arrived. We are developing
Zinedine Zidane: Real Madrid are good, they have regained their confidence. With Sociedad, we must play as we know how