Slovakia

Britské supermarkety sťahujú výrobky s kokosom. Prekáža im, že orechy zbierajú opice

Niekoľko britských obchodných reťazcov stiahlo z ponuky kokosový olej a ďalšie produkty obsahujúce kokos.

Viedla ich k tomu informácia, že v niektorých ázijských štátoch sú na zber kokosových orechov využívané cvičené makaky.

Každý z nich je schopný denne zožať až tisíc orechov, zatiaľ čo človek zhruba 80.

Informovalo o tom združenie na ochranu zvierat PETA, podľa ktorého sa v Thajsku s vycvičenými makakmi zaobchádza ako so "strojmi na zber kokosových orechov".

Pridala sa aj premiérova snúbenica

Bojkot sortimentu z takto získaných zdrojov vyhlásili obchodné reťazce Waitrose, Ocado, Co-op, Boots i Morrisons.

"Zaviazali sme sa v rámci našej praxe ochrany zvierat nikdy vedome nepredávať žiadny tovar, ku ktorého vzniku prispeli opice," uviedol vo svojom vyhlásení reťazec Waitrose. "Riadime sa etickými pravidlami a nedovoľujeme, aby zdrojom u nás predávaných produktov bola práca opíc," uviedli zástupcovia Co-opu.

Na twitteri sa pre zastavenie predaja takéhoto tovaru vyslovila v piatok snúbenica britského premiéra Carrie Symondsová, ktorá patrí k ochrancom prírody.

Neskôr sa ešte obrátila na Tesco s výzvou, aby sa pripojilo tiež. "Kokosové mlieko a voda, ktoré sa predáva u nás, nie je získané vďaka práci opíc; nepredávame žiadne značky, na ktoré upozornila PETA," povedal k tomu hovorca reťazca Tesco.

Samce natrhajú až tisíc orechov

Zástupcovia PETA tvrdia, že v Thajsku našli osem miest, kde sú makaky nútené zbierať kokosové orechy určené na export do celého sveta. Samce dokážu denne natrhať až tisíc kusov.

Organizácia tiež našla "opičie školy", kde sa zvieratá cvičia na zber ovocia a na pobavenie turistov tiež jazdiť na bicykli alebo hrať basketbal. "Mnoho z nich bolo odchytených ako mláďatá a je u nich zrejmé stereotypné správanie, ktoré svedčí o tom, že tie zvieratá žijú vo veľkom strese," oznámila k týmto zariadeniam PETA.

Opice sú podľa nej reťazou pripútané k pneumatikám alebo zatvorené do mimoriadne malých klietok.

Pracovníci organizácie videli, ako sa opice priviazané povrazom s krikom snažili utiecť alebo ako zavreté zviera zbesilo triaslo klietkou. Niektorí chovatelia oznámili, že ak sa zviera majiteľa pokúsi uhryznúť, vytrhajú sa mu očné zuby.

"Tieto zvedavé a veľmi inteligentné zvieratá prichádzajú o slobodu, spoločníkov, psychologickú stimuláciu a všetko, čo dáva zmysel ich životu. To všetko pre to, aby boli zneužitá na zber kokosu," oznámila riaditeľka PETA Elisa Allenová, ktorú citoval portál BBC.

Football news:

Coach Of Brentford: We went from a mid-level team to the third team of the season. This is an incredible achievement
Burnley are not going to sell Tarkowski for less than 50 million pounds
Lester wants to rent Trincou at Barca with the obligation of ransom for 50 million pounds
Scott Parker: Fulham have a lot to progress. And I am happy about it
Manchester United are threatening to pull out of negotiations for Sancho if Borussia do not reduce the price from 120 million euros
Cesc about Casillas: You are a mirror to look into
Lone mascots are another symbol of the year